”Extrautdelning i Ica”

Det är svårt att glädja sig när så många parametrar pekar i fel riktning. Börserna dippar och vännerna oroar sig för att nedgången håller i sig längre än de hade befarat.

– Jag tror inte på någon ny konjunkturnedgång inom kort, men vi har inte sett botten på den här nedgången än. Det krävs en del starka rapporter och lite fräscha makrosiffror för att börsen ska vända upp, säger en gäst på nyöppnade restaurangen Sannas.

Och gästen får medhåll av andra.

– Riskvilligheten har minskat och det kan bli en negativ spiral. Investerarna flyr aktier och söker sig till säkrare tillgångar. Det leder till nya nedgångar som får fler att sälja aktier, och så vidare, säger en kalvskinnsväska från Céline.

Flera av Golvets vänner ställer hoppet till att de nästan hundra kvartalsrapporter som kommer denna vecka pekar i rätt riktning. Viktigast av allt är storbolagen.

– Electrolux överträffade förväntningarna ordentligt och Atlas Copco var också bra. På fredag är det dags för Ericsson. Förra rapporten var bra och förväntningarna är lite uppskruvade, så det finns risk för besvikelse där.

Störst chans att tjäna pengar finns dock i de mindre, konjunkturoberoende bolagen.

– Netent kommer med en bra rapport. De har medvind nu. Problemet är att det finns för få teknikbolag på börsen, så de är för högt värderade. Den stiger lite på rapporten, men det kommer inte hålla länge, säger ett diamanthalsband från Bulgari.

Även Betsson rapporterar denna vecka.

– Tredje kvartalet brukar vara det sämsta för Betsson eftersom fotbollsligorna inte är igång. Men i år var det VM och det sätter fart på siffrorna. Dessutom har ligorna bjudit på en hel del överraskningar. Och Betsson är extra bra på att få användarna att spela bort de pengar de vunnit. Det blir en stark rapport, säger en stekare som har skaffat egen tekniker för att hantera hushållets alla it-manicker.

En vinnaraktie från en helt annan sektor är Bilia.

– Storägaren Mats Qviberg köpte nästan 300 000 aktier i september. Det skulle han knappast göra om inte den kommande rapporten blir en glädje­spridare, säger en Ipad Air 2.

På fredag är det så dags för vännernas största snackis den här hösten, Eniro.

– Bankerna, framför allt Nordea, är fortsatt oroliga. Men rapporten blir starkare än vad marknaden tror. Det blir inga problem att nå de 700 miljoner som Eniro har lovat. Men Triton pressar fortsatt på för att Nordea ska sälja fordringarna, säger en lövbiff på Grodan.

En annan rysare finns i Ratos portfölj, som DI skrev om häromdagen.

– Oljeservicesektorn har det tufft och Aibel med den, så klart. Men DI missade att titta i balansräkningen. Den består bara av luft och skulder. Det där är ett riktigt sänke, säger en vip-gäst på Auktionsverkets Moderna.

Så hör Golvet att börsläget kan äventyra noteringen för flera bolag i börskön. Bland annat Lifco, som har varit ute och träffat investerare på pilot fishing.

– Lite får man alltid vara beredd på att gå ner i pris om börsen skakar, men inte 15 procent eller mer. Då ställer de in, säger ett lantställe på Dalarö, som såg något mystiskt sticka upp ur Jungfrufjärden i helgen.

Till sist vet en ångad torskrygg på KB vad Ica ska göra med pengarna de får när Norge-affären går igenom.

– De får in 2,8 fräscha miljarder om affären går igenom. Dessutom blir de av med en verksamhetsdel som gjort stora förluster. Det blir extrautdelning när affär­en är i lås.

Äntligen klirr i kassan!

Vad var det de sa?

Älgkalven: Getinge kommer överraska negativt. Håll er borta från aktien tills den amerikanska skiten är ur världen, sa en nyskjuten älgkalv förra veckan. I fredags kom rapporten och aktien packade ihop.

Fruktsalladen: Axis har tappat lite fart och Q3 blir sämre än förra årets, sa en egenplockad fruktsallad förra veckan. Det stämde, rörelseresultatet backade 1 mkr i kvartalet.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.