Vad hände sen?
NCC:s vd fick lämna på dagen
Byggbolaget NCC:s vd Peter Wågström fick gå på med omedelbar verkan i förra veckan. Enligt ordförande Tomas Billing beror det på att NCC inte utvecklats tillräckligt väl sedan bostadsutvecklingsföretaget Bonava delades ut till aktieägarna. I samband med en aktieanalys i Affärsvärlden nummer 36/2017 intervjuades Peter Wågström, och nämnde då att NCC behövde jobba med marginalerna på flera marknader. ”På byggsidan i Norge, som vi hade problem med i fjol. Vi har under det första halvåret även jobbat med fokus på bostadsproduktionen i Helsingfors samt med att få upp marginalerna inom anläggningsdelen inom vår infrastruktursida.”
Rättelse
I nummer 42/2017 gav Affärsvärlden rådet ”sälj” för aktien i bostadsbolaget Prime Living. I artikeln uppgavs att ”En delägd monteringspartner har satts i konkurs”. Prime Living var inte aktieägare i partnern. Korrekt är att Prime Living hade en mångårig köpoption på aktiemajoriteten i bolaget. Partnern satte sig själv i konkurs, efter en tvist med Prime Living.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.