”A new sheriff in town”

Sällan har väl att köpa till sillen och sälja till kräftorna varit en sådan tålamodsprövning som under sommaren 2020. Golvets vänner betackar sig för den slitna investeringsklyschan - ännu vågar man inte koppla bort från tradingskärmarna.
Börsgolvet
Börsgolvet. Foto: Martin Barraud/TT

Texten har uppdaterats så att personer inte felaktigt förknippas med ACH och/eller olaglig insynshandel.

”Köp till måndag och sälj till tisdag passar mig bättre. Varannandagsbörsen är inte att leka med”, suckar en självömkande tradör i ytterskärgården.

I ett överhettat Stockholm skvallras det friskt. Tveksamma insiderköp, budrykten och såklart vem som är störst, bäst och vackrast i ankdammen kring Stureplan:

”There’s a new sheriff in town”, utdömer en Gin tonic-drickare på East och syftar till Oliver Molses 150-miljonersgaranti i Catena Media via hans fond Modelio Equity.

”Han dominerar hela garantbranschen från Keel Capital till Öresund genom sin enorma stek”, fortsätter han innan han snabbt beställer in en till drink för att lugna nerverna.

Veckans snackis blev såklart Evolution Gamings bud på Net Ent. En snutkaffe på de svenska landsvägarna slängde in handduken för tidigt och surar över ”gränsöverskridande insiderhandel”.

”Det är orimlig att Nettans ledning med VD Therese Hillman i täten kan tajma in miljonköp så nära på bud och komma undan med det. Ordföranden har ju dessutom sagt att förhandlingar var igång redan i q1. Men frågan är om budet kommer gå igenom eller om konkurrensregler sätter stopp för affären”.

En långlunch i Vaxholm går igenom den underpresterande portföljen för ett måttligt intresserat sällskap.

”Det verkar inte finnas någon botten på Mekonomens otur”, säger ett välsmort munläder som vägrar ge upp:

”Först kom coronakrisen, sedan kom dataintrånget och nu har staten gjort det tillåtet att skjuta upp besiktningarna i nästan ett halvår. Det är såklart väldigt negativt för Meko. Dessutom verkar huvudägaren LKQ helt obrydda om ett utköp kombinerat med ett stort säljtryck på aktien. Någon har sagt att efter sju svåra år ska det komma sju bra. Men det verkar inte gälla här.”

Note har flugit på börsen sista tiden efter sin 100-miljonersorder.

”Det är svårt att förstå när man tittar på det i relation till omsättningen. Ska en aktie gå upp 25 procent på något som bara motsvarar några procent av omsättningen”, frågar sig en börsveteran på Riches uteservering.

Slutligen tror en havskräfta från Bohuslän att det äntligen är dags för turnaround-caset Zalaris att styras upp.

Stefan Charette sitter nu i styrelsen och hans fond Athanase har köpt upp sig och är nu största ägare, större än grundaren Hans Petter Mellerud. Zalaris är nu Athanases största investering enligt Holdings så rimligen har Charette en plan”, säger havskräftan.

Apropå bottenlevande djur med hårt skal så är det intressant att studera ägarlistan i lilla Dividend Sweden på NGM-börsen, säger en Aperol Spritzer på språng.

”Största ägare är Fredrik Crafoord, mannen som sköt HQ Bank i sank. En annan storägare är Patric Sjölund, en tidigare huvudperson på den skandalomsusade mäklarfirman ACH. Den Schweizbaserade firman har i media förknippats med både insideraffärer och kontroversiella investerare som Bernard von der Osten-Sacken. Revisor Johan Kaijser är också ett välbekant namn för de som följt småbolagshärvor genom åren.”

Och det gör ju Golvets vänner så gärna!


Vad var det de sa? Spelfantasten på Malta:

I början av juni, i Affärsvärlden nummer 23, berättade en källa med insyn att livekasinobolag Evolution Gaming hade siktet inställt på den mindre sektorkollegan Net Ent. Och visst var det så. I veckan som gick lade Evolution bud på Net Ent, med en väl tilltagen premie på 45 procent.


Texten har uppdaterats så att personer inte felaktigt förknippas med ACH och/eller olaglig insynshandel.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Här hittar du allt från Börsgolvet