En svensk klassiker
Biltillverkaren Saab, sprunget ur försvarskoncernen Saab, presenterade sin första personbil, Saab 92, år 1947. Bland de bilar som personbilsdivisionen, sedermera Saab Automobile, utvecklade och sålde fanns bland annat Saab 900 och Saab 9 000 som var storsäljare under 1980- och 1990-talen. Bolagets sista bil blev andra generationens Saab 9-5. Saab Automobile försattes i konkurs i december 2011.
Hängivna entusiaster
Att Saab uppfattas som en speciell biltillverkare märks i antalet Saab-klubbar världen över. I Europa finns en uppsjö av olika klubbar där Saabägare regelbundet träffas, men Saabklubbar finns så långt bort som i Australien där en av de mer aktiva klubbarna huserar. Även i USA finns ett stort antal klubbar.
Ett enormt utbud i Sverige…
På Blocket finns närmare 3 000 annonser med begagnade Saabar. Priserna sträcker sig från några hundralappar för det mest illa åtgångna exemplaren till prissegment på mellan 200 000 och 300 000 kronor för de finare samlarexemplaren.
… och i Europa
Det finns ett stort antal begagnade Saabar över hela Europa, inte minst i Tyskland där ett antal bilhandlare har specialiserat sig på att restaurera klassiska Saabar. Här är 900-modellen särskilt populär, priserna för en riktigt fin Saab 900 Cabriolet eller 900 Turbo ligger i intervallet 25 000–40 000 euro.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.