Nobia
Nobia väntas inte nå marginalmål i år
“Avyttringen av Hygena förväntar vi oss att kunna slutföra inom kort. Efter denna transaktion och med de ytterligare förbättringsmöjligheter som finns, kommer vi att närma oss vårt rörelsemarginalmål om 10 procent, även om jag inte förväntar mig att målet kommer att uppnås redan under 2015”, heter det i rapporten.
“Om du frågar mig tror jag att det kommer att nås under 2016”, tillade Falkenberg under dagens telefonkonferens.
På en analytikerfråga under konferensen fick Nobias vd frågan om han tror att bolaget kan nå marginalmålet utan att addera förvärv med högre marginal.
“Vi tror det. Som vi sagt tidigare så kommer vi behöva lite tillväxt, men inte något som vi inte väntar oss kunna nå”, sade bolagets vd.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.