Svenska miljonärer allt rikare: ”Det brackiga har försvunnit”

Sveriges miljonärer blir allt rikare - men också mer försiktiga med att visa upp det, enligt lyxmagasinet Connoisseurs årliga läsarundersökning.
ett elegant par i ett anrikt vardagsrum
Loro Piana förknippas ofta med "quiet luxury". En trend som också blir allt starkare bland Sveriges miljonärer. Foto: Loro Piana

8% av Sveriges miljonärer har värdepapper för över 100 miljoner kronor, jämfört med 7% förra året, enligt Connoisseur.

Andelen företagare växer också bland de svenska miljonärerna, 51% anger att de är företagare jämfört med 43% 2024.

Samtidigt sjunker framtidstron enligt en kompletterande undersökning. Bara 25% tror på en bättre utveckling av den personliga ekonomin under 2025, jämfört med 46% i början av året.

“Ändå är det fler personer som har 20 miljoner kronor jämfört med förra året, som också var ett rekordår”, säger Connoisseurs grundare Susanne Ytterskog.

TYST LYX

Rese-intresset ökar bland miljonärerna. 63% planerar att lägga pengar på utlandsresor medan 53% ska resa mer inom Sverige och skaffa fler boenden i landet. En ökning med drygt 5 procentenheter från förra året.

“Resor till tidigare lite mer ovanliga destinationer, som Atens riviera, växer sig starkare i takt med att flera femstjärniga resorts av rang etablerat sig där. Känslan är också att många kommer att välja bort resor till Nordamerika en tid framöver, säger Ytterskog.

Enligt undersökningen växer sig Quiet luxury-trenden allt starkare och stora modemärken lanserar mer nedtonade accessoarer.

“Många vill inte visa upp sig på samma sätt längre, hemlighetsmakeriet ökar och nästan allt det brackiga uppträdandet har försvunnit. I dag ska man verka men inte synas och så lite bling som möjligt gäller generellt för målgruppen”, säger Ytterskog.

De flesta miljonärer är också flitiga bidragsgivare till olika hjälporganisationer. Bara 15,7% anger att de inte skänker några pengar.

Volvo och BMW är fortsatt de vanligaste bilmärkena i målgruppen, med 26% vardera.

Läs mer:

Hela listan: Sveriges rikaste 2025

En lyxmarknad mätt på överdåd

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Nordic Bridge Fund