Fortsatt fyra flaggor i Cell Impacts nyemission

Teknikbolaget Cell Impact har släppt ett informationsdokument för sin företrädesemission på 63 Mkr. Emissionsguiden hissar inga nya flaggor.
Fortsatt fyra flaggor i Cell Impacts nyemission - Cell Impact1
Cell Impact är aktuellt med en företrädesemission som går att teckna till och med den 10 juli. Foto: Cell Impact

Emissionsguiden har tidigare skrivit om Cell Impacts företrädesemission av aktier som kan tillföra bolaget 62,7 Mkr brutto. Netto rör det sig om 52,5 Mkr efter emissionskostnader om 10,2 Mkr, förutsatt att samtliga garanter väljer kontant ersättning.

I samband med den föregående artikeln hissade vi fyra flaggor:

  • Feltänkt finansiering
  • Kapitalbehov i trängt läge
  • Hög emissionskostnad
  • Dåligt garantiupplägg

Efter en genomgång av bolagets informationsdokument hissas inga nya flaggor

Cell Impact saknar huvudägare. De enda ägarna med ett innehav på minst 1% som inte är pensionsförsäkringsbolag (privatpersoner med innehav i kapitalförsäkring) är Lennart Larsson och Östersjöstiftelsen, med 2,7% respektive 2,2% av aktierna.

Emissionens teckningsåtaganden om drygt 1,1 Mkr kommer uteslutande från medlemmar i Cell Impacts ledning och styrelse. Att ingen annan ägare kliver fram som teckningsåtagare är kanske inte oväntat givet ägarbilden, men det hade gett en bra signal.

Samtliga teckningsåtaganden Belopp Tkr Andel av emission Ägarandel före emission Ägarandel efter emission *
Valåsens Invest (styrelseordförande Mats Boquist) 400 0,64% 0,29% 0,57%
Mats Franzén (ledamot) 378 0,60% 0,30% 0,55%
Lars Bergström (ledamot) 140 0,22% 0,22% 0,22%
Daniel Vallin (VD) 134 0,21% 0,11% 0,19%
Jan Pieters (ledamot) 45 0,07% 0,07% 0,07%
Malin Lundberg (CFO) 15 0,02% 0,01% 0,02%
Karina Sick Larsson (HR-chef) 10 0,02% 0,02% 0,02%
Camilla Widå (produktionschef) 2 0,00% 0,00% 0,00%
Alexander Beckman (chefsingenjör) 1 0,00% 0,00% 0,00%
Sammanlagt: 1 125 1,79% 1,02% 1,65%
Källa innehav: Holdings * Förutsätter att emissionen blir fulltecknad och att parterna inte tecknar utöver sina teckningsåtaganden.

Störst teckningsåtaganden har lämnats av ordföranden Mats Boquist (400 Tkr) och ledamoten Mats Franzén (378 Tkr). Båda tecknar dubbelt upp, sett till andel av emissionen i relation till deras ägande i nuläget. Det är positivt, men ledningens teckningsåtaganden är klena. VD Daniel Vallins åtagande om 134 Tkr ger inte skäl till entusiasm, trots att även han tecknar “dubbelt upp”.

Emissionen omfattas av garantiåtaganden om 36,5 Mkr (58,2% av emissionen), vilket innebär att den totalt sett är säkerställd upp till 60%. Garanterna består av tolv parter.

De klart största posterna kommer från Fenja Capital I, Wilhelm Risberg och Fredrik Lundgren. De garanterar för 7,5 Mkr vardera. Ersättningen är 15% kontant eller 18% i aktier av det garanterade beloppet. Dessutom får garanterna teckningsoptioner, något som inte ingår för de som tecknar i företrädesemissionen.

Teckningsperioden startade idag den 26 juni och pågår till och med den 10 juli. Aktien handlas för närvarande i 0,0304 kr, vilket är 52% över teckningskurs per aktie på 0,02 kr.

Emissionsguiden återkommer med en ny artikel om företrädesemissionen i samband med att utfallet kommuniceras, omkring den 14 juli.

Läs även:

Fyra flaggor i Cell Impacts företrädesemission

Emissionsguiden inleder bevakning av Cell Impacts företrädesemission

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund