Buy&Hold-portfölj
Buy&Hold-portföljen: Fem inköp

Buy&Hold-portföljen startade för drygt ett år sedan med avsikten att långsiktigt äga poster i alla de aktier som får köpråd av Börsplus. Det finns undantag (läs i krönika här), men de är inte så många. Säljer gör vi nästan aldrig – därav namnet på portföljen.
Det har varit ganska många köpråd under de senaste veckorna. Förutom de fem aktier som köps in till portföljen idag så har också fyra andra fått köpråd, nämligen Resurs, Netent, Dist IT samt Bahnhof.
Dessa har dock redan köpts till Buy&Hold-portföljen under det senaste året och policyn är endast ett inköp per år. Därför resulterar inte dessa köpråd i inköp för portföljen.
Om denna ”köplust” speglar avtrubbad riskkänsla efter den starka börsuppgången får vi se. Som bekant har marknaden skakat till de senaste dagarna. Det finns få saker som stämmer till eftertanke som en snabb nedgång på 5-6 procent för index.
Men strategin ska utföras. Såldes har vi köpt in följande fem aktier för Buy&Hold-portföljens räkning (inköpskurs inom parentes):
- BIMobjects (9,89 kr)
- Musti Group (10,38 euro)
- Better Collective (95,50 kr)
- Tobii (45,26 kr)
- Securitas (139,85 kr)
Klicka på bolagsnamnen för att komma till den aktuella analysen av respektive aktie.
Portföljen har backat 4,5 procent den här veckan vilket är lite mindre än vad börsen tvingat ge upp i spåren av Coronavirusets härjningar, knappt 5 procent. Å andra sidan låg portföljen lite efter och är nu ned 1 procent sedan årsskiftet. Index har fortfarande 1 procent positiv avkastning sedan dess.
Via denna länk kan du se Buy&Hold-portföljen
Om Börsplus Buy&Hold-portfölj
Börsplus Buy&Hold-portfölj startades 28 december 2018 med avsikt att innehålla, och långsiktigt äga, poster i alla de aktier som får köpråd av Börsplus. Depån kan följas via tjänsten Shareville och när depån avvecklas kommer avkastningen skänkas till välgörenhet.
Flera av aktieinnehaven återfinns även i skribenternas privata aktieportföljer vilka alltid redovisas öppet.
Syftet med aktieportföljen är att vara en inspiration för privatsparare som dock alltid måste fatta egna beslut på egen risk. På längre sikt syftar portföljen också till att vara en måttstock för att kunna bedöma och utvärdera Börsplus aktieanalyser
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du Afv Buy&Hold-portfölj
Här hittar du alla portföljer