Motvind för portföljen

Januari blev inte någon succé för Småbolagsportföljen. Portföljens stjärnduo tynger, men de nya innehaven levererar desto bättre.

Det blev en trög start på året för Småbolagsportföljen. Portföljen har under årets första månad tappat drygt 1 procent i värde, samtidigt som jämförelseindex OMXSGI är upp strax över 1 procent.

Lite oväntat är det två av portföljens stjärninnehav som står för de största kursrasen. Både mjukvarubolaget Enea och datalagringsbolaget Proact är ned 10 respektive 17 procent hittills i år.

Eneas rapport för det fjärde kvartalet nådde inte upp till marknadens högt ställda förväntningar. Trots en miljardomsättning för helåret 2019 rasade aktien på rapportdagen. Rörelseresultatet landade på 57 miljoner kronor, ned från 66,7 miljoner kronor motsvarande kvartal året innan.

Produktgruppen Operating System Solutions är sorgebarnet för bolaget, där omsättningen och andelen av den totala försäljningen fortsätter att sjunka. Anledningen är att nyckelkunderna ökar sin användning av öppen källkod, i stället för Eneas OSE-produkt. Bolaget meddelade i rapporten att man fortsätter styra om och anpassa sig till den nya marknaden, delvis med kostnadseffektiviseringar som innebär omstruktureringskostnader på 15 miljoner kronor under årets första kvartal. Framöver kommer bolaget att minska personalstyrkan inom operativsystemsutveckling i Sverige. Bolaget slopar samtidigt utdelningen.

Enea fortsätter dock att uppvisa en fin tillväxt, framför allt inom produktgruppen Network Solutions, som nu står för en majoritet av den totala omsättningen. Framåt ser bolaget stora tillväxtmöjligheter inom 5g och virtualiseringsplattformar, och ökar utvecklingsinvesteringarna för att möta krav från tidiga marknader och kunder. Bolaget står fast vid målet om att uppnå omsättningstillväxt jämfört med 2019, samt en rörelsemarginal över 20 procent. Enea är fortsatt ett av portföljens bäst presterande innehav, med en kursuppgång på 62 procent sedan vi tog in aktien i portföljen.

Proacts vinstvarning från i januari har däremot raderat ut aktiens kursuppgång helt sedan vi lyfte in aktien i portföljen. Det är fortsatt Business Unit West, det vill säga verksamheterna i Belgien, Nederländerna och Tyskland, som tynger. Bolagets bokslutskommuniké släpps den 6 februari.

I övrigt har budspekulationer dykt upp i ett av portföljens nyare innehav. Det är teknikbolaget Allgon, som utvecklar och tillverkar lösningar inom industriell radiostyrning, som handelsstoppades i fredags när budryktena dök upp. Handeln släpptes dock på igen på eftermiddagen efter att bolaget meddelat att diskussionerna är avslutade. Allgons bokslut släpps den 20 februari.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund