Spiltan storägare i Marginalen-obligationer
Rättelse: Artikeln innehöll tidigare information från kreditrapporten från Nordic Credit Rating (NCR) som Affärsvärlden referade till. Rapporten innehöll jämförelsestörande information och NCR har nu ändrat i rapporten. Med anledning av detta har Affärsvärlden uppdaterat artikeln.
Den 20 mars beslutade Spiltan Fonder i samråd med Finansinspektionen att senarelägga försäljning och köp av andelar i Spiltan Högräntefond och Spiltan Räntefond Sverige. Skälet till senareläggningen är problem att prissätta företagsobligationer på marknaden, där det i dag enligt Spiltan råder avsaknad av likviditet. I tisdags, den 31 mars, öppnade fonderna igen, men marknaden för företagsobligationer är fortsatt osäker.
Affärsvärlden kan nu också avslöja att fonderna äger stora obligationsposter i Marginalen Bank. Marginalen Bank har fyra utestående obligationslån om totalt 1 miljard svenska kronor. De två största lånen är så kallade FRN-lån med rörlig ränta. Det ena FRN-lånet är på 300 miljoner kronor och förfaller den 30 oktober 2028. Här är Spiltan den i särklass största investeraren, enligt senaste informationen från databasen Factset.
Spiltan Räntefond äger obligationer för 80 miljoner kronor av totalt 300 miljoner kronor nominellt. Spiltan Aktiefond Stabil äger obligationer för 30 miljoner kronor och Spiltan Högräntefond för 10 miljoner kronor. Totalt äger Spiltans fonder alltså 40 procent av detta obligationslån, enligt informationen från Factset.
Det är egentligen bara Högräntefonden som uppenbart borde investera i den här typen av företagsobligationer. Varken Aktiefond Stabil eller Räntefond Sverige kan förväntas innehålla high yield-obligationer av den här typen. Spiltan Räntefond Sverige har marknadsförts som en fond med dagliga uttag för sparare i behov av en likvid lågriskplacering jämfört med aktiefonder.
Det andra FRN-lånet är också på 300 miljoner kronor och förfaller i augusti 2029. Även här är Spiltan största investerare med totalt 27 procent av obligationerna, enligt Factset. Här är det Spiltan Högräntefond som investerat. Per H Börjesson, grundare och vd på investmentbolaget Spiltan, tycker inte att placeringarna i Marginalen Bank är särskilt anmärkningsvärda eftersom de är små, relativt fondens storlek.
– I Räntefond Sverige väger ju Marginalen 0,29 procent och i Spiltan Högräntefond 0,98 procent. Aktiefond Stabil har ju 10–15 procent obligationer och stabila aktier för övrigt, säger han.
De två mindre obligationslånen är så kallade eviga förlagslån eller hybridobligationer. Här finns inte samma detaljerade ägarlistor i Factset och man ser heller ingen skymt av Spiltan i dessa lån. Men i de lån där mer information finns äger alltså Spiltan den klart största andelen av utestående obligationer. Enligt Factset finns det ingen prisstatistik sedan flera månader. Senaste prisuppgift Affärsvärlden kunnat hitta var från november-december 2019. Sedan dess har mycket hänt i omvärlden.
Klart är i alla fall att Marginalen Banks höga risktagande sticker ut bland övriga nordiska nischbanker. Enligt en färsk kreditrapport från Nordic Credit Rating ligger bankens problemlån som andel av den totala lånestocken på nästan 30 procent. Motsvarande problemlånsandel hos den svenska konkurrenten TF Bank är drygt 3 procent.
Jämförelsen störs dock av att Marginalen i högre grad köper portföljer med förfallna fordringar, vilket gör att andelen förfallna lån i förhållande till hela kreditportföljen högre än hos andra aktörer, som även i många fall löpande säljer sina förfallna fordringar. Eftersom köpta skuldportföljerna redan är nedskrivna kan man räkna på två olika sätt: antingen med eller utan den förvärvade skulden på 3,8 miljarder kronor. Räknar man bort denna skuld blir bankens problemlån som andel av den totala lånestocken drygt 11 procent.
Per H Börjesson säger att varje investering är förknippad med en risk och att Marginalen Bank inte är något undantag. Investeringen i Marginalen Bank tycker han dock är förknippad med låg risk: ett bolag som växer i takt med att inlåning från allmänheten ökar, som dessutom är garanterad av staten.
– Man måste alltid väga risken mot den potentiella avkastningen. Vi gör alltid en noggrann analys innan vi investerar, och det har vi även gjort i detta fall.
Några riskmoment i verksamheten ser Per H Börjesson dock:
– Det är ett litet minus att det bara finns en ägare. Och att det har lånats ut en del pengar inom gruppen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.