Intervju
”Lika allvarligt som 2008”

Du investerar i kinesiska aktier. Hur har det gått i år?
”MSCI Golden Dragon (ett sammansatt index av Kina, Hongkong och Taiwan, reds. anm) har faktiskt gått bättre än både tillväxtmarknadsindex, MSCI Emerging markets, eller för den delen världsindex MSCI World. Men marknasrörelserna har sett lite annorlunda ut. När Wuhan stängdes ned i slutet av januari vände de kinesiska börserna ned. Så de kinesiska börserna tog smällen tidigare än resten av världen som fortsatte göra rekordnoteringar under februari. När viruset slog till i resten av världen slog det inte lika hårt mot de kinesiska börserna, men de har återhämtats i takt med att centralbanker och regeringar både i Kina och i omvärlden sätter in stödpaket. Men i mars var det skakigt, då var volatiliteten på Hang Seng uppe på 2008-nivåer. Men efter likviditetsinjektionen i omvärlden kom den ned igen.”
I mars var den fysiska handeln ned 16 procent i Kina, medan e-handeln var oförändrad. Vad får det för påverkan på den kinesiska detaljhandeln?
”Redan tidigare har Kina varit inne i ett skifte från fysisk till digital handel. Men i och med pandemin har omställningen påskyndats enormt. Under nedstängningen uppgick handeln online till 46 procent av den totala detaljhandeln, från de tidigare nivåerna kring 20-30 procent. Logistikföretagen, som transporter och liknande, stängde aldrig ned utan alla fick sina varor levererade till hemmet.”
Vad har den kinesiska regeringen gjort för att stötta ekonomin?
”Reservkvoten från centralbanken till de kinesiska kommersiella bankerna har kapats ganska aggressivt. Nu är den nere på 12,5 procent – för de mindre bankerna är den till och med lägre än så. Det betyder att centralbankerna stöttar likviditeten till de kommersiella bankerna. Men det är en kvantitativt medel, snarare än ett verktyg för marknaderna.”
Man kommer inte sänka räntan?
”Nej, räntan hålls stabil. Kina centralbank har varit fast beslutsamma om att inte förändra räntan så mycket, och det beror på två saker. Det ena är att konsumentprisindex fortfarande är högt – då ska vi inte ha negativa räntor. Det andra är såklart räntepariteten med USA. Om Kina skulle sänka räntan mer än USA skulle ju valutan få ta smällen. Men USA har ju fortsatt sänka räntan, vilket gör att detta argument emot räntesänkningar väger mindre nu än tidigare. Så jag tror att den kinesiska centralbanken har mer verktyg i lådan, som inte har använts ännu.”
Man talar mycket om hur återhämtningen i ekonomin efter krisen kommer se ut. Hur tror du att den kinesiska ekonomin kommer återhämta sig? Är det en v-formad kurva?
”Jag har inget definitivt svar om framtiden, jag kan bara säga vad jag ser här och nu. Gällande fabrikerna så är 80-90 procent igång igen. Restauranger är öppna igen. Konsumtionen är tillbaka på nivåer runt 50 procent mot innan krisen. Det beror mycket på vilken stad man kollar på – det är väldigt stora skillnader mellan städer. I Wuhan går det väldigt långsamt, medan andra städer är mycket längre fram. Det är svårare att säga hur det står till med arbetslösheten. De officiella siffrorna speglar inte verkligheten. Enligt den statistiken ligger arbetslösheten fortfarande runt 4-5 procent, men den kan vara tvåsiffrig. Men det kan man bara gissa.”
Hur ser konsumtionsmönstret ut? Vilka sektorer drabbas värst?
”Krisen slår brett, men man kan säga att det är de exportfokuserade små- och medelstora företagen som lider mest. Exporten har försvunnit. Läget är lika allvarligt som under krisen 2008. Därför borde regeringens stöd vara mer riktade mot de exportfokuserade bolagen.”
Vilka sektorer klarar sig bäst i Kina?
” Det är en teknikvänlig recession, helt klart. Vi har sett många exempel på företag, exempelvis inom e-handel, som till och med gynnas av krisen.
Men det man också ser är att de allra mest exklusiva lyxvarorna inte har påverkats av krisen. När en ny Hermès-butik öppnade häromveckan så var det en enorm succé. Men samtidigt har vi en tillväxtboom i de allra lägsta lågprissegmenten. Det är mellansegmentet som straffas hårdast.”
Det har nästan glömts bort i coronakrisen, men fjolåret präglades ju till stor del av handelskriget mellan USA och Kina. Vad händer där?
”På en aggregerad nivå, alltså där den amerikanska exporten till Kina och den kinesiska exporten till USA slås ihop, ser vi en ihållande negativ trend från 2019. Redan i fjol var den bilaterala handeln ned 20 procent på grund av tarifferna. Det är en lose-lose situation, både för Kina och USA.
Kan krisen på något sätt mildra handelskonflikten mellan USA och Kina?
”Ja, jag tror att det kommer bli så att företagens beslut går förbi den politiska retoriken. Vi ser två saker: Dels att förflyttningen av leveranskedjan ut från Kina är på väg fart. Den recession vi ser nu har fått företagen att gå in i ett cash-saving mode. Den andra orsaken är att många företag har sett att den organisatoriska effektiviteten i den kinesiska tillverkningsindustri har fungerat bra i krisen. Disciplinen i fabrikerna har faktiskt varit imponerande. Självklart är den politiska debatten en sak, men när företagen nu sätter upp nya affärsplaner kommer effektivitet och avkastning spela stor roll.”
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du fler intervjuer