Kontoret mötesarena i framtiden

Hemarbete upp till 90% idag, kontor som i framtiden blir mer av mötesarena men inte nödvändigtvis på mindre yta. Så kan man sammanfatta svaren från sju av Stockholms största privata arbetsgivare på Afv:s enkät.
Kontoret mötesarena i framtiden - Kontorslokal_genre_Stina-Stjernkvist-TT-900
Foto: Stina Stjernkvist/TT

Hemarbete, eller distansarbete som det även kallas, har som bekant blivit ett vanligt fenomen under pandemin. Men vilka långsiktiga effekter ger det för hur kontoren ser ut och är disponerade? Kommer företag att minska kontorsytan permanent då fler medarbetare kan tänka sig arbeta hemifrån? Affärsvärlden har tagit kontakt med sju stora privata arbetsgivare i Stockholmsregionen för att se hur de resonerar i frågan

Hur stor andel av medarbetarna som jobbar hemifrån varierar en del mellan företagen men är generellt högt. Electrolux redovisar den högsta procentuella siffran på 80–90%, Ericsson ligger på ungefär samma nivå, 80–85%. Lägst andel har SEB med 35–40%. (enkäten gjordes i början av november).

Under pandemin har flera medarbetarundersökningar om hur hemarbetet fungerar gjorts på Ericsson, som visat positiva resultat.

”Vi kan se att både produktivitet och effektivitet håller en bra nivå. En majoritet av de anställda kan tänka sig att arbeta mer hemifrån, men vill inte att hemarbetet blir ett permanent inslag”, svarar företaget i enkäten.

En liknande bild ges av Skanska. ”Hemarbete har visat sig fungera väl. Det skapar ytterligare flexibilitet i vardagen som jag tror många uppskattar”, säger Jakob Birkeland, presschef på Skanska där 70% jobbar hemifrån under pandemin.

Skanskas kontor är öde under corona, 70% jobbar hemifrån. Foto: Kristoffer Marchi

Han och andra svarar inte överraskande att medarbetarna saknar den sociala delen med att träffa sina arbetskamrater.
”Människor vill samlas, vara kreativa, inspireras och utbyta idéer. Detta är fortfarande lättare och i mångt och mycket roligare om man ses på riktigt”, förklarar Jacob Birkeland.

Enskilt arbete från hemmet

Men även om erfarenheterna generellt är positiva till ökat hemarbete är det ingen som tydligt vill säga att man efter pandemin kommer dra ner kontorsytan. Däremot kommer kontoren utformas på ett annat sätt.
It-konsultbolaget Sweco har 6000 medarbetare med kontor över hela Sverige. Sweco tror att hemarbetet kommer att vara mer omfattande än tidigare vilket kan påverka behov på både kort och lång sikt.
”Vi tror att kontoret i högre grad kommer att användas som mötes- och samarbetsarena och att många kommer att föredra att utföra enskilt koncentrerat arbete från hemmet”, svarar Sweco i enkäten.

Telekombolaget Telia, som har ett stort kontor i Arenastaden, tror på en liknande trend. Även här upplever man att många längtar efter att få träffas på kontoret igen men att det finns många viktiga lärdomar att dra från tiden under pandemin.

”Framtidens kontor lär säkert bli ännu mer flexibla beroende på uppgift, där effektivitet och fokustid, till exempel hemma, balanseras med innovation, komplexa workshops och sociala behov då man träffas på kontoret.”

Även på Ericsson tror man att distansarbetet kommer bli vanligare efter corona.

”Börje Ekholm har tidigare sagt att den här pandemin kan bli en katalysator för en trend med mer distansarbete som även drivs på av framsteg inom digitaliseringen. Det tror vi är ett rimligt antagande”.

På Skanska upplever man att det finns en viss mättnadskänsla över att arbeta på distans. Även här ser man den troligaste konsekvensen av hemarbetet som att kontorens utformning ändras till mer av mötesplats.
Från SEB kommer liknande svar:

”Vi tror generellt att vi kan tänkas se en förändring i samhället vad gäller inställningen till exempelvis distansarbete, digitala möten och tjänsteresor”, säger Niklas Magnusson som är pressansvarig på SEB.

Bolag Andel hemarbete %
Ericsson 80-85
Skanska 70
Electrolux 80-90
Klarna 50-70
SEB 35-40
Sweco >50

På frågan om det också innebär att SEB ser över hur kontorsytan används och att den kan komma att förändras efter pandemin svarar han:

”Det är som sagt för tidigt att säga, men om det ökade distansarbetet som vi sett under pandemin blir ett mer bestående fenomen när den väl är över kommer vi naturligtvis att behöva titta på hur vår kontorsyta används.”

Betaltjänsten Klarna har man arbetat hemifrån mellan 50 och 70 procent. Men hur antalet kontorsplatser kommer att påverkas av mer hemarbete är för tidigt att säga, enligt Klarnas presschef, Niklas Gillström.
”Vi följer situationen noggrant men det är lite för tidigt att säga och dra några slutgiltiga slutsatser.”

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Här hittar du fler reportage

Annons från Nordic Bridge Fund