Se alla rekommendationer

Affärsvärlden ger säljråd för Corem, ser risk för stor nyemission

Rutger Arnhults fastighetsbolag Corem kämpar med obligationsförfall och allmänt hög skuldsättning. Det skriver Affärsvärlden i en analys på fredagen.

Corem är billigast mot substansvärdet men sticker däremot inte ut som billigt sett till intjäningsförmågan. Corem är även klart högst skuldsatt i jämförelsegruppen med liknande fastighetsbolag, skriver tidningen.

“Med största sannolikhet skulle Corem behöva en stor nyemission om man inte lyckas med stora avyttringar inom kort. Samtidigt framstår aktien som ganska dyr sett till intjäningsförmågan även i ett läge där massiva avyttringar till bra värdering lyckas. Vi landar i ett säljråd för Corem”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.