Redeye sänker motiverat värde för Truecaller
Redeye sänker sitt motiverade värde för kommunikationsappen Truecaller från 55 till 50 kronor per aktie, framgår det av en färsk uppdragsanalys.
Truecaller kom igår med sin delårsrapport som visade en högre justerat ebitda om 168,5 miljoner kronor. Antalet aktiva användare i genomsnitt per månad (MAU) ökade med 35,8 miljoner till 374,0 miljoner (338,2).
“Mot bakgrund av rapporten har vi sänkt våra estimat för topline med 8 procent för 2024e och 5 procent för 2025e-2026e, främst på grund av lägre CPM-siffror”, skriver Redeye.
“Vad gäller lönsamheten har vi sänkt våra estimat för justerad ebitda med 20 procent för 2024e och 4-3 procent för 2025e-2026e på grund av den lägre försäljningen men också på grund av ökade Opex relaterade till de nya tillväxtinitiativen.” Opex står för operativa kostnader.
På börsen stiger Truecaller 0,5 procent till kursen 27,89 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.