Affärsvärlden nummer 43, 2018

Ett liv på börsen● Ericsson är tillbaka ● Köpvärd kvartett

CHEFRED: Ett liv på börsen

FÖRST & FRÄMST: Ericsson är tillbaka

POLITIK: Det var du som valde en låtsasregering

MAKRO: Telefontid i Babels hus

REPORTAGE: Är lågkonjunkturen här?

INTERVJU: Staffan Helgesson, vd och grundare Creandum

FOKUS: Getinges miljardsmäll

SMÅBOLAGSPORTFÖLJEN: Snart dags för spelbolagen

AKTIER:

Köp Nilfisk

Köp New Wave

Köp Note

Köp Byggmax

VECKANS GRAF: USA-räntan på väg upp

FÖRVALTAREN: Jimmy Bengtsson, Skandia småbolag Sverige

VECKANS DATA: Lägg pengarna på automation

PLATINUM:

Årets viltmatrestaurang

”Finvilt och fulvilt”

BÖRSGOLVET: ”Smoltek en explosiv mångmiljardsaga”

Prenumeranter kan läsa artiklarna genom att trycka på länkarna.

Du har väl inte missat att du som prenumerant även kan läsa Affärsvärlden i vår nya app.  Ladda ner appen Affärsvärlden Magasin i  App Store eller Google Play.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.