Se alla rekommendationer

Affärsvärlden behåller sitt köpråd för Micro Systemation

Kriminalteknikbolaget Micro Systemation, ofta kallat MSAB, hade ett rätt bra 2023 och uppvisade en god tillväxt. Peter Heuman tillträdde som ny vd i höstas och tog en del engångskostnader i fjärde kvartalet. Aktien faller en del efter bokslutet tidigare idag. Det skriver Affärsvärlden i en analys på torsdagen.

Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en potential på 31 procent i aktien.

“Aktien är upp drygt 20 procent sedan vårt köpråd i augusti. Nackdelen med MSAB är det är slagigt mellan enskilda kvartal. Det andra halvåret är det säsongsmässigt starkaste. MSAB faller efter bokslutet. Uppsidan i huvudscenariot är helt okej och vi behåller köprådet på aktien”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight