Intervju Jonas Wiström
Ratos VD: ”Ett bolag vi aldrig borde förvärvat”
Samtidigt är han kritisk till hur bolaget agerat historiskt.
"Vi måste bli mer fokuserade för att skapa aktieägarvärde", säger han.

Ratos renodling börjar ta form. I årets första kvartal avyttrade man ventilationsbolaget Airteam och slutförde rekonstruktionen av Plantagen.
“Ebita är upp 32% och alla affärsområden ökar sin vinst”, säger den nöjde VD:n Jonas Wiström.
Aktien belönas med en uppgång över 6% på börsen.
“Färre bolag”
Försäljningen av Airteam inbringar 1,2 mdr kr till Ratos. Pengar som ska gå till synergistiska förvärv av de befintliga bolagen.
“Det vi strävar efter är att ha en mer renodlad koncern med färre bolag än vad vi har i dag. De ska ha en högre rörelsemarginal, en högre avkastning på investerat och sysselsatt kapital. Vi vill också ha stabil kassaflödestillväxt”, säger Wiström.
Man är inte intresserad av att hoppa in i nya nischmarknader. Och konsumentbolag, som blev en dyrköpt läxa med Plantagen, vill man bort från.
“Trots rekonstruktionen passar det helt enkelt inte in med våra tekniklösningar, som är det som är vår framtid”, säger VD:n och fortsätter:
“Vi måste bli mer fokuserade för att skapa aktieägarvärde.”
“Ett bolag vi aldrig borde förvärvat”
I dag är han kritisk till köpet av blomsterhandeln.
“Det är klart att det var ett bolag som vi aldrig skulle ha förvärvat. Jag hade varit i styrelsen i tre månader när det här kom. Vi hade en ny VD där som kom från konsumentsidan och kanske inte fick alla data på bordet som vi borde haft då”, säger han.
Han vill hellre prata om HL Display, som tillverkar hyllkantslister och annan utrustning för kommunikation och förvaring i butik.
“När jag började här hade man 3% rörelsemarginal och liten försäljning. I dag ligger marginalen på 14% med en omsättning på flera miljarder. Man kan bli större än hela Ratos”, säger Wiström, som fick VD-jobbet 2017.
Portföljbolagen Knightec Group och Diab lyfter han också fram som bidragsgivare till det starka kvartalet.
“De står för stora leveranser till försvarsindustrin, som växer”, säger han.
Aktien illa omtyckt
Ratos aktie har länge varit illa omtyckt av investerare och kritiska röster har höjts om att koncernen historiskt sålt av bra tillgångar men blivit kvar med de sämre och svårsålda i sin portfölj.
Sett till de senaste tre åren är aktien ner nära 30% samtidigt som OMXSPI är upp drygt 18%.
På kapitalmarknadsdagen 2022 satte man en finansiell målbild om att nå en Ebita om minst 3 mdr kr 2025. Förra året uppgick justerad Ebita till 2 329 Mkr.
Innan han klev in som VD var Wiström styrelseordförande i Ratos samtidigt som han ledde konsultbolaget Afry.
“Jag tyckte att det var ett spännande uppdrag eftersom Ratos var den sämsta aktien på storbolagslistan under hela 10-talet. Vi tappade 75% samtidigt som index steg 126%. Jag gillar bolag där det finns saker att göra helt enkelt. Men nu ser framtiden väldigt ljus ut”, säger han.
Ratos, Mkr | Q1-2025 | Q1-2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 7 535 | 7 825 | -3,7% |
Ebitda | 913 | 717 | 27,3% |
Ebitda-marginal | 12,1% | 9,2% | |
Ebita | 594 | 359 | 65,5% |
Ebita-marginal | 7,9% | 4,6% | |
Justerat ebita | 474 | 359 | 32,0% |
Justerad ebita-marginal | 6,3% | 4,6% | |
Rörelseresultat | 563 | 329 | 71,1% |
Rörelsemarginal | 7,5% | 4,2% | |
Resultat före skatt | 411 | 176 | 133,5% |
Nettoresultat | 342 | 125 | 173,6% |
Resultat per aktie, kronor | 0,76 | 0,06 | |
Kassaflöde från löpande verksamhet | -285 | -137 |
Läs också:
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du fler intervjuer