Se alla rekommendationer

Penser justerar ned motiverat värde för Arlandastad

Penser Access by Carnegie justerar ned sitt motiverade värde för fastighetsbolaget Arlandastad till 62-68 kronor per aktie (68-72), framgår det av en uppdragsanalys.

“Baserat på den starka utvecklingen för året höjer vi våra estimat för hyresintäkter med 6,2 procent för innevarande år. Baserat på en större kostnadskostym sänker vi våra estimat för resultat före värdeförändringar med cirka 7 miljoner kronor 2024 och 4 miljoner kronor 2025”, skriver Penser i en kommentar.

Den främsta anledningen bakom nedjusteringen av det motiverade värdet är en fortsatt utmanande finansierings- och projektmarknad, skriver Penser.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight