Fabege
Fastighetsanalytiker ser uppsida i Fabege
"Min tes är att det mer än någonsin kommer vara en delad marknad", säger Johan Edberg, analytiker på Handelsbanken.

Flera av börsens större fastighetsbolag har nu lämnat sina rapporter för det andra kvartalet 2025. I fredags kom Atrium Ljungberg, Platzer och Diös vilket Affärsvärlden rapporterade om.
Undre måndagen var det dags för Wihlborgs, Wallenstam och Fabege.
Delad marknad
VD-orden vittnar om en kämpig marknad, i alla fall för kontorsfastigheter i Stockholm och Göteborg. Här menar dock flera av VD:arna att de kanske ser ljuset i tunneln.
Denna bilden delas av Arctic Securities fastighetsanalytiker Michael Johansson som är försiktigt positiv.
“På hyresmarknaden för kontor i Stockholm börjar du se lite mer aktivitet och lite fler hyresgäster som aktivt är ute och letar efter ytor att hyra. Sen är det en jätteskillnad beroende på vilken delmarknad i Stockholm som du tittar på.”
Även Handelsbankens fastighetsanalytiker Johan Edberg tror att läget på fastigheterna är avgörande just nu.
“Min tes är att det mer än någonsin kommer vara en delad marknad. Bra fastigheter i bra lägen kommer fortsatt funka bra, sämre fastigheter i sämre lägen kommer nog få det än mer besvärligt.”
Angående VD:arns bottenkänning och positivitet framåt i så håller Edberg tillbaka lite.
“Man får väl alltid ta det med en nypa salt. Men det är klart att det kan vara så.”
Och det är just det operativa som är det som Edberg håller ögonen på, på frågan om det är några särskilda indikatorer han tycker är viktiga just nu svarar han:
“För två år sedan så hade svaret på frågan varit mycket koncentrerat i balansräkningen och finansiell risk. Nu är det såklart att förstå hur attraktivt bestånd som bolagen har.”
Wihlborgs
Wihlborgs är ett fastighetsbolag med ett börsvärde på knappt 32 mdr kr. Huvudkontoret ligger i Malmö och beståndet är fokuserat på Öresundsregionen.
Bolaget rapporterar hyresintäkter på 1 097 mkr, driftnetto på 813 mkr och förvaltningsresultat på 524 mkr.
Wihlborgs, mkr | Q2-2025 | Q2-2024 |
Hyresintäkter | 1 097 | 1 032 |
Driftnetto | 813 | 764 |
Förvaltningsresultat | 524 | 460 |
Nettouthyrningen landade på 24 mkr och bolaget skriver i sin rapport att det är 41:a kvartalet i rad som bolaget har en positiv nettouthyrning. Uthyrningsgraden är 90%, att jämföra med fjolårets 91%.
Ulrika Hallengren skriver ett muntert VD-ord. Hon pekar på att bolaget har noterat ett antal nya rekord. Bland annat har bolaget genomfört sitt största förvärv hittills genom ett köp av åtta fastigheter till ett pris av närmare 2,5 mdr kr.
Hallengren nämner också den osäkra omvärlden och en svag konjunktur, men samtidigt att det ser bättre ut i Danmark.
“Generellt upplever vi en allt högre aktivitet på hyresmarknaden i Köpenhamn jämfört med tidigare. På svenska sidan ser vi en svagare konjunktur men fortsatt ökande marknadshyror”, skriver hon.
Fabege
Fabege är fokuserade på fastigheter i Stockholm och har ett börsvärde på knappt 26,7 mdr kr.
Fabege rapporterar hyresintäkter på 852 mkr, ett driftöverskott på 633 mkr och ett förvaltningsresultat på 372 mkr.
Fabege, mkr | Q2-2025 | Q2-2024 |
Hyresintäkter | 852 | 864 |
Driftöverskott | 633 | 650 |
Förvaltningsresultat | 372 | 331 |
I sitt VD-ord tillskriver Stefan Dahlbo den minskade intäkten och de försämrade resultaten försäljningen av fastigheten Ynglingen 10 samt utflyttningar.
Dahlbo vittnade även om en avvaktande marknad som präglas av ett osäkert omvärldsläge. Men också hopp om att marknaden ska vända till det bättre snart.
“Under det andra kvartalet har vi noterat en ökad aktivitet på förfrågningar och visningar, vilket bådar gott för andra halvåret och 2026.”
Nettouthyrningen landade på -12 mkr och uthyrningsgraden på 87%, vilket är något ner från kvartal 2 förra året då den låg på 90%.
Här kommenterar Johansson att det är en relativt låg uthyrningsgrad.
“Man brukar grovt säga att i en stark marknad kan du ha cirka 5% vakanser, i en svag marknad kan den gå till 10%. Om den kommer över 10% så börjar det svida en del,” säger han och tillägger:
“Jag tror att Fabeges största potential är att få ner vakanserna från 13% till under 10%. Då har du nog en omprisningspotential på börsen.”
Även Edberg ser potential för en uppsida i Fabege.
“Substansrabatten för Fabege är över 40% och då har dom redan skrivit ner sina fastighetsvärden en hel del. Kommer de behöva skriva ner värdena med mer än 20% till? Jag tror inte det. Så jag kan tycka att aktiemarknaden lägger in en ganska stor riskpremie.”
“Fabege har ingen lätt uppgift kommande åren. Samtidigt, långsiktigt så får du tillgången till ett väldigt rabatterat pris. Frågan är om det kommer vara så för alltid.”
Wallenstam
Wallenstam skiljer sig från Wihlborg och Fabege då deras fokus ligger på bostäder istället för kontor. Bolaget har ett börsvärde på knappt 32 mdr kr.
Hyresintäkterna landade på 790 mkr, driftsnetto på 615 mkr och förvaltningsresultat på 344 mkr.
Wallenstam, Mkr | Q2-2025 | Q2-2024 |
Hyresintäkter | 790 | 737 |
Driftsnetto | 615 | 574 |
Förvaltningsresultat | 344 | 294 |
Uthyrningsgraden kom in på 96% mot 97% i fjol.
På hyresmarknaden ser inte VD Hans Wallenstam samma utmaningar med vakanser.
”Efterfrågan på våra bostäder är fortsatt stark – vi har inga vakanser alls. Det märks att vår strategi om ”läge, läge, läge, gr effekt”, skriver han i sitt VD-ord.
Läs mer:
Fastighetsfredag: Nedåt på rapporter
Maktkamp innanför muren – de fyra gör upp om Visby
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.