Clas Ohlson: Biter åtgärdsprogrammet?

Prylkedjan menar att bolagets åtgärdsprogram för att återställa tillväxt och lönsamhet löper enligt plan. Men än så länge syns det inte i bolagets intäkter. Om trenden fortsätter lär det bli svårare att nå marginalmålet.
Clas Ohlson: Biter åtgärdsprogrammet? - 7e5d3420-070b-471f-9920-7d2bfde06b12fitcroph450q80upscaletruew800sab86cc7f0127197465b38446603eb3d309ff7cba

Sedan ett antal kvartal befinner sig Clas Ohlson (92 kr) i en stor operationell omställning som syftar till att få ordning på bolagets eftersatta e-handel, lyfta försäljningen i butik och sänka kostnaderna.

Åtgärdsprogrammet kallas av bolaget för CO100+. I och med dagens bokslut har prylkedjan avverkat fyra av de totalt åtta kvartal som programmet omfattar.

Om något år är förhoppningen att rörelsemarginalen ska leta sig tillbaka till nivåer kring 6 till 8 procent vilket är mer i linje med hur Clas Ohlson presterat senaste fem åren.

Något man verkligen ville se i Clas Ohlsons färska bokslut för det brutna räkenskapsåret 2018/19 är inte bara att åtgärderna löper enligt plan och kostnaderna kommer ned – utan att de faktiskt också börjar ge önskad effekt på försäljningen.

Detta ser vi inte särskilt mycket av när vi isolerar de olika tillväxtkomponenterna i Clas Ohlson. Nyckelsiffran att titta på här är ”tillväxt i befintliga butiker”. Alltså försäljningstillväxten i butik exklusive effekten av nyöppnade butiker, valutakurser och det faktum att bolaget växer online.

Helåret 2018/19 Helåret 2017/18
Omsättning 8 772 Mkr 8 211 Mkr
– tillväxt i befintliga butiker -1% -1%
– tillväxt nya butiker +3% +3%
– tillväxt valuta +3% +0%
– tillväxt online +47% +33%
Bruttomarginal 39,8% 40,0%
Rörelsemarginal 1,1% 5,7%
Justerad rörelsemarginal 5,7% 6,6%
Vinst per aktie 1,13 kr 5,66 kr
Källa: Clas Ohlson och Börsplus beräkningar

Den mest relevanta tillväxtsiffran är alltså -1 procent vilket är svagt i sig och dessutom inte någon förbättring jämfört med föregående år.

Trenden var ännu svagare i fjärde kvartalet då man enligt våra beräkningar tappade 2 procent samtidigt som tillväxten online saktade ned. Online är viktigt men utgör fortsatt mindre än 5 procent av bolagets omsättning.

Mycket är alltså valutaeffekter och nya butiker som ligger bakom årets tillväxt. Men valutorna kan bolaget inte påverka och mängden butiksyta lär minska snarare än öka framöver. Detta eftersom man just nu håller på att backa ut ur Storbritannien och Tyskland samtidigt som man experimenterar med mindre butiksformat här i Norden.

Kontentan är att det är rimligt att räkna med betydligt lägre tillväxt framöver.

Clas Ohlson
Börskurs: 92,00 kr
Antal aktier (miljoner): 63,2
Börsvärde: 5 817 Mkr
Nettoskuld: 178 Mkr
VD Lotta Lyrå
Styrelseordförande Kenneth Bengtsson
SvD Börsplus huvudscenario
2019 2020E 2021E 2022E
Omsättning 8 772 8 772 8 860 8 949
– Tillväxt 6,8% 0,0% 1,0% 1,0%
Rörelseresultat 94 351 532 537
– Rörelsemarginal 1,1% 4,0% 6,0% 6,0%
Resultat efter skatt 72 258 391 394
Vinst per aktie 1,13 4,10 6,20 6,20
Utdelning per aktie 6,25 6,25 6,25 6,25
Direktavkastning 6,8% 6,8% 6,8% 6,8%
Avkastning på eget kapital 3% 14% 22% 22%
Operativt kapital/omsättning 19% 19% 19% 19%
Nettoskuld/EBIT 1,9 0,9 0,6 0,6
P/E 81,2 22,4 14,8 14,8
EV/EBIT 63,8 17,1 11,3 11,2
EV/Sales 0,7 0,7 0,7 0,7

Det finns två viktiga ben i Clas Ohlsons vändning – kostnaderna ska minska och försäljningen ska öka.

Kostnadsåtgärderna verkar löpa enligt plan med planerade besparingar om 200-250 Mkr (nedskärningar vid huvudkontor och distribution samt lägre inköpskostnader) samt 75 Mkr (avveckling Storbritannien och Tyskland). Lägger man detta till nuvarande intjäning är det inte svårt att se rörelsemarginaler norr om 6 procent.

Men nyckelfrågan är om detaljhandelsklimatet fortsätter försämras och påverkar försäljningen negativt. Detta ligger delvis utanför bolagets kontroll. Och de åtgärder som Clas Ohlson faktiskt arbetar med verkar än så länge inte gjort något större avtryck på intäkterna.

Fortsätter trenden med svag försäljning i det befintliga butiksnätet kan det bli aktuellt att ifrågasätta om åtgärdsprogrammet ger önskad effekt – och kanske också om Clas Ohlson verkligen kan nå tillbaka till över 6 procents rörelsemarginal.

I dagsläget verkar de flesta tro på bolagets mål. Om tvivel skulle uppstå finns alltså stor nedsida i aktien (se pessimistiskt scenario). Når bolaget i stället tillbaka till forna tiders lönsamhet med marginaler kring 8 procent finns förstås rejäl uppsida (optimistiskt scenario).

Även om Clas Ohlson experimenterar med nya initiativ som tjänster (få hjälp hemma av en ”Clas Fixare”) och samarbeten (med onlineaktören Mathem som levererar dagligvaror) så tror vi det finns en hygglig risk att det grundläggande problemet mest av allt påminner om det som klädkedjorna gått igenom.

Det vill säga växande onlinehandel och behov av att stänga butiker och skära kostnader. Om än att konkurrensen kanske inte är riktigt lika hård i prylbranschen som klädbranschen.

Vi vågar i vilket fall inte använda en högre värderingsmultipel än 10 gånger rörelseresultatet (EV/Ebit) och då finns ingen uppsida i aktien att tala om. På de här nivåerna är Clas Ohlson en säljkandidat.

Clas Ohlsons tio största ägare Värde (Mkr) Kapital Röster
Helena Tidstrand 671 11,5% 16,9%
Björn Haid 513 8,8% 12,6%
Peter Haid 426 7,3% 11,8%
Claus-Toni Haid 399 6,8% 11,5%
Nordea Fonder 387 6,6% 3,7%
If Skadeförsäkring AB 277 4,7% 2,7%
Clas Ohlson AB 212 3,6% 2,0%
Johan Tidstrand 202 3,5% 12,4%
Swedbank Robur Fonder 190 3,3% 1,8%
Vanguard 92 1,6% 0,9%
Källa: Holdings
Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel finns på www.svd.se. I juli 2019 migrerades denna och ett tusental andra artiklar över från SvD till analystjänsten Börsplus och därefter (april 2020) till Affärsvärlden. I vissa fall har delar av dessa artiklar dessvärre inte följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla tabeller, bilder, formatering eller rutor med tilläggsinfo. Om du vill vara säker på att läsa en artikel med helt fullständig information bör du alltså söka rätt på ursprungsversionen på www.svd.se. Ett enkelt sätt att hitta dit är att via en sökmotor som Google söka på ”SvD Börsplus + [Bolag] och/eller [Rubrik]”.
Annons från Nordic Bridge Fund