Atlas Copco investerar 3,1 miljarder i ny tillverkningsanläggning

Verkstadsbolaget Atlas Copcos dotterbolag Edwards Vacuum bygger en ny anläggning för tillverkning av torra vakuumpar som används i tillverkning av halvledare. Anläggningen kommer att ligga i Genesee, i delstaten New York, USA. Det framgår av ett pressmeddelande.
Atlas Copco investerar 3,1 miljarder i ny tillverkningsanläggning - Mats_Rahmstrom_AtlasCopco_2
Atlas Copcos VD Mats Rahmström. Foto: Oskar Kullander

Den första etappen av projektet kommer att vara byggandet av en tillverkningsanläggning på 22 000 kvadratmeter för 127 miljoner dollar, motsvarande 1,25 miljarder kronor. Totalt, över en sjuårsperiod förväntas investeringen uppgå till 319 miljoner dollar, motsvarande 3,1 miljarder kronor och skapa 600 jobb.

“Den globala ökningen av efterfrågan på halvledare har inneburit att regeringar över hela världen insett industrins strategiska betydelse, och planerar stora investeringar för att garantera en stabil och motståndskraftig infrastruktur för halvledartillverkning”, skriver Atlas Copco.

Anläggningen förväntas vara i drift i slutet av 2024 och kommer att addera kapacitet till Edwards befintliga tillverkning av torra vakuumpumpar.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.