Carnegie: H&M:s vinsttillväxt är inte inprisad

Carnegie Analys anser att aktiemarknaden inte till fullo prisat in H&M:s starka vinsttillväxt, lovande utsikter och fortsatt potential.

Carnegie bedömer att det kommer leda till en fortsatt stark vinsttillväxt under det andra halvåret och marginalexpansion under 2015.

Det framgår av ett marknadsbrev från Carnegie där riktkursen är 350 kronor på ett års sikt.

“Det kommer förmodligen medföra att oron för en potentiell strukturell nedgång för H&M:s vinstutsikter bör minska. Trots tuffa jämförelsetal och signifikanta investeringar förväntar sig Carnegie att vinsterna ska växa med 17 procent under det tredje kvartalet. Vinsterna drivs av exceptionell stark jämförbar försäljningsökning och positiva valutaeffekter”, skriver Carnegie.

Carnegie har höjt sina vinstestimat marginellt inför rapporten men förväntar sig att konsensus ska göra det i betydligt högre grad. Oaktat detta gynnsamma momentum som H&M upplever och stark multipelexpansion bland konkurrenter har H&M:s aktiekurs varit oförändrad under de senaste 10 månaderna.

“Den senaste tidens något starkare kursrörelse har medfört att värderingen visserligen är något över det historiska snittet (framåtblickande P/E nära 23x), men premien mot konkurrenter är fortsatt på historiskt låga nivåer. Då har ändå H&M den bästa tillväxttakten av alla de större konkurrenterna och bäst momentum i försäljningen för tillfället”, skriver Carnegie.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.