Precise Biometrics
Fyra av fem har lämnat biometribolagets ledning
“Med rekryteringen av Bo-Göran Jaxelius som ny finanschef har fyra av fem i ledningsgruppen för Precise Biometrics i Lund bytts ut sedan i fjol”, heter det.
Vd Persson efterträdde Thomas Marschall som vd för knappt ett år sedan. Den operative chefen Patrik Lindeberg hänger också med sedan tidigare, men i övrigt är ledningsgruppen helt ny.
Precise uppges arbeta för att öka försäljningen av det smarta mobilskalet Tactivo liksom landa licensavtal med mobiltillverkare om algoritmer för biometrisk identifiering.
En första sådan lansering annonserades förra veckan av Huawei som släppte en Androidmobil med inbyggd touchsensor där Fingerprint Cards och Precise sägs stått för tekniken.
“Båda dessa spår har god potential. Amerikanska myndighetsmarknaden som vi lagt mycket krut på har dock inte kommit igång och det är ett bekymmer. Men någon gång lossnar det även om jag inte vill kommentera hur stora volymerna kan bli”, kommenterade Håkan Persson till nyhetsbyrån.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.