Grön omställning
Nibe-konkurrent ser bara tredjedel av väntad efterfrågan

Naofumi Takenaka, VD för Daikin, säger till Financial Times att efterfrågan bara når upp till en tredjedel av de tidigare prognoserna. Han menar att konjunkturen och minskade subventioner lett till att användningen halkat tre till fem år efter förväntningarna.
För två år sedan trodde svenska Nibes japanska konkurrent att efterfrågan i Europa på värmepumpar skulle överstiga 3 miljoner enheter i år.
Omkring 2,3 miljoner värmepumpar såldes i 19 europeiska länder 2024. Det var en minskning med 22% jämfört med året innan, enligt European Heat Pump Association. Takten idag ligger på 1,7 miljoner installationer per år.
Många käppar i pumpen
Takenaka ser ett “strukturellt problem”, där den gröna planen att avkarbonisera helt förlorat mark.
De strukturella hindren tycker han framför allt finns i stigande startkostnader, brist på kvalificerade installatörer och på senare tid även lägre gaspriser i förhållande till el.
Det dåliga ekonomiska klimatet har också lett till att politiker prioriterat ekonomiskt stöd till grundläggande levnadskostnader och industri snarare än värmepumpar, säger Takenaka till FT.
Han påpekar också européernas oro över att värmepumpar ser fula ut på fasaden, vilket kommer att göra dem “extremt svåra i Europa”.
Behövs kulturförändring
Samtidigt som Daikins marginaler tagit stryk av ett fabriksbygge i Polen och effekterna av amerikanska tullar, utmanas det japanska bolaget av kinesiska billig-konkurrenter.
För att hävda sig på kostnadssidan planerar Daikin därför att bygga fabriker i Indien, tre till fyra gånger större än deras typiska fabriker.
Men för att Europamarknaden för värmepumpar ska ta sig ordentligt, behövs en grundläggande förändring i politik och kultur, enligt Takenaka.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.