OEM International
OEM ökar omsättningen men minskar rörelseresultatet

Omsättningen steg 0,5 procent till 1 337 miljoner kronor (1 331). Den organiska försäljningstillväxten var 2 procent.
“Generellt sett har efterfrågan varit god trots den negativa valutaeffekten som påverkat både omsättning och bruttomarginal. Drygt hälften av verksamheterna hade tillväxt i kvartalet och det är stor spridning i branscher och geografier mellan bolagen som har tillväxt”, kommenterar vd Jörgen Zahlin.
När det gäller marknadssituationen beskrivs läget vara fortsatt turbulent vilket påverkar industrikonjunkturen generellt i hela Europa.
“Efterfrågan har varit stabil på den svenska marknaden trots att framförallt exportindustrin påverkats negativt av en lägre global efterfrågan. Den finska marknaden har efter en längre nedgång visat på förbättrad efterfrågan. På övriga marknader där OEM har närvaro ser vi större variationer”, säger Zahlin.
Ebita-resultatet blev 176 miljoner kronor (185), med en ebita-marginal på 13,2 procent (13,9).
Rörelseresultatet blev 167 miljoner kronor (175), med en rörelsemarginal på 12,5 procent (13,1).
Resultatet efter skatt blev 133 miljoner kronor (139), och per aktie 0,96 kronor (1,01).
Orderingången landade på 1 364 miljoner kronor (1 322).
OEM International, Mkr | Q2-2025 | Q2-2024 | Förändring |
Orderingång | 1 364 | 1 322 | 3,2% |
Nettoomsättning | 1 337 | 1 331 | 0,5% |
Organisk försäljningstillväxt, procent | 2 | ||
Ebita | 176 | 185 | -4,9% |
Ebita-marginal | 13,2% | 13,9% | |
Rörelseresultat | 167 | 175 | -4,6% |
Rörelsemarginal | 12,5% | 13,1% | |
Nettoresultat | 133 | 139 | -4,3% |
Resultat per aktie, kronor | 0,96 | 1,01 | -5,0% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.