Fastighet Oscar Properties
Oscar Properties tillbakavisar uppgifter om obetald skuld

Ett dotterbolag till bostadsutvecklaren Oscar Properties, Oscar Properties Förvaltning, har begärts i konkurs då bolaget struntat betala hyra för butikslokalen som användes som showroom för det havererade gasklockeprojektet i norra Djurgården, Stockholm. Det skriver Expressen. Hyresvärden är fastigetsbolaget Heba.
I ett pressmeddelande går emellertid Oscar Properties ut med att detta inte stämmer utan att bolaget har betalat den gällande skulden för hyra av ett showroom och att ingen ytterligare skuld föreligger.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.