”Politiker är ofta väl pålästa”

Frukost med Affärsvärlden. Tid: 09.00. Plats: Klarabergsviadukten 90, Stockholm. Frukost: Ostfralla och kaffe.

Frukost står uppdukad på ett litet runt bord inne på Jonas Abrahamssons kontor. Ovanför skrivbordet hänger en målning föreställande den nya stadsdelen Hyllie utanför Malmö. Framväxten har gett möjligheter att testa många nya energilösningar för Eon Sverige, bolaget som Jonas Abrahamsson nyligen lämnat för att bli ny vd för Swedavia.

Det är inte utan vemod han säger adjö till energibolaget som han varit på i 25 år.

– Samtidigt är jag 49 år, det var dags att göra något annat. Dessutom är tajmingen bra, säger Jonas Abrahamsson.

Eon befinner sig nämligen i ett nytt skede efter att koncernen delats upp i två delar. All storskalig produktion, såsom vatten- och kärnkraft, ligger i bolaget Uniper, som listades på Frankfurtbörsen den 12 september. Den andra delen av koncernen, ”Nya Eon”, ska fokusera på energilösningar, värme och elnätsverksamhet.

Jonas Abrahamsson bor i Lund och Stockholm, men som ny vd för Swedavia flyttar han till Uppsala, närmare Arlanda, den största flygplatsen i Swedavias stall, som består av tio nationella flygplatser.

När Abrahamsson fick frågan om att bli vd för statliga Swedavia trodde han för en kort stund att headhuntern hade ringt fel.

– Men om man tittar på verksamheternas art, och på Sverige som ett litet exportberoende land, så ligger både energifrågorna och Swedavias verksamhet i skärningspunkten mellan de frågor som rör tillväxt och hållbarhet.

Han har aldrig arbetat i ett statligt ägt ­bolag, men likväl i ett energibolag som är beroende av vilka politiska beslut som fattas. Ungefär som Swedavias nytillträdde styrelseordförande Åke Svensson, tidigare vd för Saab-koncernen.

– Och jag har kommit att respektera våra politiker. De är ofta väl pålästa och professionella även i ytterst komplexa frågeställningar, säger Jonas Abrahamsson.

Politiska konflikter finns det gott om på det nya jobbet. Dels finns ett inneboende dilemma i uppdraget: att locka fler flyglinjer till svenska flygplatser och samtidigt verka för ett grönare flyg. Dels är debatten runt exempelvis Bromma flygplats infekterad och fick nytt liv när regeringens utredare, Anders Sundström, sade att regeringen borde stänga Bromma flygplats efter att dess avtal med Stockholms stad går ut år 2038.

– Jag inser att det är en väldigt komplex fråga, inte minst flyglogistiskt, och har ännu inte någon egentlig uppfattning. Det handlar även om hur mycket man i så fall skulle hinna utveckla och bygga ut Arlanda fram till dess.

För att öka intäkterna till svenska flygplatser måste man få dit fler flyglinjer, och då gäller det att vara konkurrenskraftig jämfört med andra länders flygplatser.

– Som ett litet exportberoende land är det viktigt att våra förbindelser med omvärlden är många och fungerar väl. För flygbolag är ett attraktivt marknadsunderlag avgörande när de etablerar nya linjer.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.