Investeringar
SEB:s rankning: Rheinmetall och MilDef bäst av försvarsbolagen

Försvarsbolagen befinner sig i en tillväxtfas och har haft gulddagar på börsen sedan Rysslands invasion av Ukraina. SEB konstaterar i sin Investment outlook för september att aktierna har rusat allt från 50 till hisnande 1900% på den tiden. Ingen aktie har negativ kursutveckling.
Och möjligheterna är fortsatt stora för bolagen. Bara i år har den aggregerade orderboken för europeiska försvarsbolag vuxit med över 60% jämfört med starten på 2022, konstaterar banken.
Eftersom att Nato-länder är överens om att öka försvarsanslagen de kommande tio åren så finns förutsättningar för både stigande efterfrågan och försäljning.
Men vilka är då vinnarna?
SEB har jämfört de 18 noterade europeiska försvarsbolagen och rangordnat dem. Dels utefter hur de är positionerade mot den europeiska försvarsmarknaden men också på vilka produkter de har, i förhållande till vilka områden som det satsas på. Dessutom har de finansiella nyckeltalen jämförts och aktierna har rankats utifrån lönsamhet, tillväxtutsikter och värdering.
Optimistiska kring försäljningsutvecklingen
Under första halvåret har flera försvarsbolag har blivit mer optimistiska kring sin försäljningsutveckling.
“BAE Systems, Thales, Safran, Saab och Rheinmetall är bland de bolag som skruvat upp den förväntade försäljningstillväxten. Det är alla bolag som vi anser har en attraktiv produktportfölj i den pågående upprustningen i Europa” skriver banken och lägger till att Rheinmetall har den högsta förväntade försäljningstillväxten 2025, på 25-30%.
Saab väntar sig en försäljningstillväxt på 16–20 %, medan BAE Systems räknar på en försäljningstillväxt på 8 till 10%.

SEB lyfter samtidigt att svenska Mildef påverkades negativt under första halvåret av “fördröjda leveranser som förväntas ske under andra halvåret”.
Men samtidigt som upprustningen sker har också värderingarna skenat och är klart högre idag än det historiska snittet.
“Den förväntade mediantillväxten för vinst per aktie i år är 21%. Genomsnittlig vinsttillväxt per aktie 2026 och 2027 är 24%”, skriver banken.
Som jämförelse så räknar banken, när de tittar på samtliga aktier de bevakar, istället med att den aggregerade försäljningen och de underliggande ska vinsterna falla med runt 3% som grupp för 2025.
Undantaget bland försvarsbolagen är Invisio.
“Försvarsbolagen förväntas alla visa en vinsttillväxt i år förutom i Invisio och medianen för vinsttillväxten är 30% för försvarsbolagen. Snittvärderingen av försvarsaktier på de europeiska börserna är hög med ett P/E-tal på 36x i år men förväntas falla till 23x 2027”, står att läsa i genomgången.
Höga värderingar
Baserat på konsensusprognoserna har Rheinmetall, Hensholdt och Invisio de högsta värderingarna.
“Även tyska Renk och Saab har ett P/E-tal på över 40x baserat på konsensus för innevarande års förväntade nettovinst. Den förväntade vinsttillväxten 2025 till 2027 är högst för Rheinmetall och lägst för norska Kongsberg, där vinstrevideringen 2026 och 2027 varit mest negativ under den senaste rapportperioden. I Invisio och MilDef har också den förväntade vinsten i år reviderats ned ganska mycket. Den mest positiva revidering av vinsterna under den senaste månaden har varit i Rolls–Royce“, skriver banken.
Därför rangordnar SEB istället bolagen utifrån hur P/E-talet är i förhållande till den förväntade vinsttillväxten 2025-2027.
“När vi rangordnat aktierna inom varje område utifrån våra fem valda faktorer, ser vi att bolag som Rheinmetall, MilDef och Chemring placerar sig i topp. I den nedre delen av listan hittar vi aktier som Babcock, Fincantieri och Renk, där potentialen relativt de andra bolagen i sektorn ser mer begränsad ut i nuläget”, skriver banken.
SEB:s rangordning av europeiska försvarsbolag
Bolag | Orderbok 2021-2024 | Andel mot försvar i Europa | Rörelsemarginal | Poäng 2024 | PEG 2025-2027 | Total poäng |
Rheinmetall | 130% | 62% | 13,8% | 6 | 1,3 | 77 |
MilDef | 131% | 83% | 9,3% | 1,5 | 0,8 | 63 |
Chemring | 107% | 59% | 13,9% | 2,5 | 1,4 | 61 |
Invisio | 240% | 54% | 22,3% | 1 | 1,4 | 61 |
Dassault Aviation | 116% | 51% | 8,3% | 3 | 1 | 55 |
Saab | 78% | 61% | 8,9% | 5,5 | 2 | 54 |
Hensoldt AG | 30% | 87% | 13,2% | 3 | 1,9 | 52 |
Thales | 47% | 32% | 11,8% | 5,5 | 1,7 | 49 |
Leonardo | 25% | 40% | 8,2% | 6 | 1,4 | 46 |
Kongsberg | 223% | 19% | 13,3% | 3 | 3,3 | 45 |
BAE Systems | 77% | 35% | 10,6% | 4 | 2,1 | 43 |
Safran | v.e. | 16% | 15,1% | 4 | 1,7 | 40 |
Kitron | v.e. | 19% | 8,4% | 2,5 | 1 | 39 |
Airbus | 30% | 7% | 7,7% | 4,5 | 1,4 | 38 |
Rolls-Royce | 62% | 9% | 13,8% | 2,5 | 2,7 | 36 |
Renk | v.e. | 36% | 12,7% | 1,5 | 1,6 | 36 |
Babcock | 17% | 55% | 7,5% | 1,5 | 1,7 | 31 |
Fincantieri | 44% | 5% | 3,0% | 0,5 | 1,1 | 26 |
Not: Tabellen visar bolagens relativa placering baserat på fem olika nyckeltal som kan påverka aktiernas potential eller risk framöver.
Källa: Bolagsrapporter och Bloomberg, sammanställning av SEB
Läs mer:
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.