Rätt man på rätt plats
Jag kan försäkra er om att jag hellre är den främsta här än att vara nummer två i Rom”, ska Julius Caesar ha sagt när han passerade en liten skruttig by i alperna, enligt Plutarchos biografi över den blivande kejsaren.
Vid sidan av att romarna där och då nog borde anat att republiken låg pyrt till kom jag att tänka på citatet när jag läste på inför intervjun med Årets ledare, ÅF:s skicklige vd Jonas Wiström, som publiceras i det här numret.
I september 2003, då han bara hade varit vd för ÅF i ett år, intervjuades han om sin syn på ledarskap av Affärsvärlden, tillsammans med nio andra unga toppchefer. I texten fick dåvarande Song Networks-chefen (numera Bonnier-vd:n) Tomas Franzén frågan vad som är det roligaste med att ha makt. Franzén svarade ”möjligheten att påverka”.
– Jag tror ibland att jag är lite miljöskadad. Jag är så bortskämd att få vara med och sätta den där riktningen så jag tror att jag nästan skulle ha lite svårt att gå tillbaka och inte få göra det, sa Tomas Franzén. Jonas Wiström fyllde i:
– Jag gjorde det en gång, gick från ett vd-jobb till ett vice vd-jobb och det gick inte alls.
Jag tror inte att det är något principiellt fel i att eftersträva makt. Det behöver inte sluta med inbördeskrig och diktatur som i fallet Caesar. Allt handlar om vad man gör med makten. Det kan också bli som i fallet Wiström, att ett bolag som Ångpanneföreningen förvandlas från ett dammigt konsultbolag till topprankad branschjätte och förebild.
Nu ska Jonas Wiström lämna ÅF. Klarar han också att lämna den exekutiva makten för en karriär som styrelseproffs? Jo, det tror han. Men i intervjun på sidan 14 lämnar han ändå dörren på glänt för ett nytt operativt jobb, ”men det måste vara något riktigt spännande”.
Gratulerar, Jonas Wiström, Årets ledare 2016.
Stort tack
Som ny och adjungerad i juryn till Årets ledare blir jag imponerad av det minst sagt gedigna och omfattande researcharbete som sker bakom kulisserna. Om det hade funnits ett pris till bästa pris…
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.