Rekordmånga optimister till börsen

Aktieinvesterarna har svängt och det är nu fler som tror att börsen stiger snarare än sjunker de kommande tolv månaderna. Det visar Avanza Sparindikator.
Stockholmsbörsen har gått starkt i år - precis som årets bästa fonder.
Stockholmsbörsen har gått starkt i år - precis som årets bästa fonder.
I det första kvartalet tror 40 procent på stigande börs (rekordmånga), att jämföra med 17 procent från kvartalet innan. Detta enligt Avanza Sparindikator, en undersökning som bygger på en Sifo-undersökning med totalt 1 039 svarande.

”Spararna tror på en relativt snabb V-formad återhämtning”, säger sparekonomen Johanna Kull i en kommentar till Di.

Andelen som tror på fallande börs är också upp till 38 procent (27), medan de som bedömer att börsen kommer gå sidledes är 5 procent (15). 17 procent saknar uppfattning (41).

Mot bakgrund av ovannämnda svar blir indikatorn för första gången positiv på 2, från -10 kvartalet innan.

Andelen som tror att de kan öka sitt sparande föll tillbaka till 20 från 32 procent. Andelen som tror att sparandet kommer att minska var högre till 25 procent (17).

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.