Släng inte dina gamla jeans. De kan vara värda en halv miljon

Dina gamla jeans kan vara värdefulla. Om de blå plaggen är från 50-talet har de blivit samlarobjekt. Och om du råkar ha ett par Levi´s från 1873 liggande hemma i garderoben kan de vara värda upp mot en halv miljon kronor.

De första jeansen från Levi´s kom 1873. Men dessa är tyvärr närmast omöjliga att hitta. Levi´s Company i USA har två tre par av ursprungsmodellen och betalade 46 523 dollar för det senaste paret som hittades i Nevada, skriver tidningen Nostalgia. Originalplagg från 1800-talet behandlas som museiföremål och sköts omsorgsfullt av antikvarier med bomullshandskar på händerna. Men även jeans av nyare årgång kan vara värda en hacka. Lee och Wrangler från 40- och 50-talen kan vara värda åtskilliga tusen. Och det kan räcka att du har ett par Levi´s tillverkade före 1971 för att de ska ha ett samlarvärde. Du känner igen dessa modeller på att Levi´s är skrivet med stort E på det lilla röda märket eller på ”taben”. -Förr kunde man hitta vintagemodeller, ”årgångsjeans”, i secondhandaffärer typ Myrorna eller UFF. Men tyvärr har de blivit medvetna om samlarvärdet nu, berättar Mats Andersson för Nostalgia. Han kallar sig jeanskonnässör. Förutom att han jobbar på Levi´s har han en imponerande samling hemma i lägenheten. I samlingen ingår bland annat en cowboyjacka från Wrangler värd ungefär 20 000 kronor. Om du vill köpa gamla jeans kan du söka på internet där samlare har tät kontakt. Du kan också kolla in auktionssajter som amerikanska e-bay. Jeanskulturen blommade ut i Sverige på 60-talet. Men det förekommer uppgifter om att Åhlens importerade Levi´s-jeans redan i början på 1900-talet. Kolla därför i gömmorna efter farföräldrarna. Kanske det finns oanade värden undanstoppade?

Jeansens historia 1873 De första jeansen tillverkas av Levi´s. Idén väcktes när en kund som ständigt nötte sönder fickorna klagade hos sin skräddare, Jacob Davis i Reno, Nevada. Lösningen var att förstärka fickorna med nitar av metall. 1930-talet Lee började göra byxor specialanpassade för järnvägsarbetare 1935 Första jeansen med kvinnlig skärning 1947 Wrangler börjar sin tillverkning 1966 Första tv-reklamen för Levi´s Källa: Nostalgia

Jeansfakta -Levi Strauss var en tysk utvandrare som kom till San Francisco 1853. Han kom in i bilden som ”riskkapitalist” när han ställde upp med de 68 dollar som behövdes för att ta patent på idén. Han dog 1902 vid 73 års ålder. -Tyget i Levi´s jeans vävs sedan 1920-talet på väveriet Cone Mills i North Carolina. -Första jeansjackan hade bara en bröstficka. På vänster sida. -Levi´s så kallade vintageserie nytillverkar byxor, jackor och T-shirts på gammalt sätt. Plaggen säljs i begränsade upplagor och ett par jeans kostar från 1 500 kronor och uppåt. -Uttrycket jeans accepterades inte av Levi´s förrän 1960. Namnets ursprung är inte klarlagt. En teori är att det kommer från Genua i Italien och en byxtyp som bars av sjömän. -Hittills har det sålts cirka två miljarder Levi´s-par. Källa: Nostalgia

Anders Haskel

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.