Statistik och affärer

Statistik och affärer - 04_Erik_Wahlin_binary_6890517.png

Chansen att slå index ett år är en på två. Att slumpmässigt slå index två år i rad är en chans på fyra. Att slumpmässigt slå index 19 år i rad är en på 524 288. Lägg på avgifter och chansen krymper ytterligare.

Enstaka år kan en skicklig förvaltare ha otur, och tvärt om, en usel fondförvaltare kan vice versa överträffa marknaden något år eller till och med två. Men i det långa loppet kommer obönhörligen information, erfarenhet och strategi att påverka utfallet. Att Didner & Gerges Aktiefond (Sverigefonden) misslyckades med att slå index ett par år av de 19 år som Henrik Didner och Adam Gerge var förvaltare är naturligt. Det vore häpnadsväckande annars. Att det ens går 17 år av 19 är just för att börsen inte är hasard. Annars skulle det vara närmast omöjligt. Förr eller senare blir det ett dåligt år. Det vet alla, i synnerhet Didner & Gerges grundare Henrik Didner.

Men när flaggskeppet Sverigefonden gick 12 procent sämre än index i fjol, då känns det förstås också för Sveriges största oberoende fondförvaltare. Den svaga avkastningen gjorde att spararna netto tog ut nästan 4,5 miljarder kronor under år 2018. Dessutom krympte kapitalet med avkastningen.

– Men kan ha ett dåligt år, man kan till och med ha två. Men går en fond dåligt tre år ska det finnas väldigt goda skäl. Då ska man förmodligen hålla på med något annat, säger Henrik Didner i intervjun på sidan 22.

Det blir alltså det här året och nästa som Didner & Gerge har på sig att bevisa sin överlevnadsförmåga, om Henrik Didner följer sin egen devis.

Chefredaktör

Processen

Mer än tre år har då gått sedan Fingerprint Cards storägare Johan Carlström anhölls misstänkt för insiderbrott. Först nästa vår går insiderrättegången Carlström upp i tingsrätten (se sidan 18). Bolaget får därmed leva med att ha en brottsmisstänkt ordförande i minst ett år till. Är det någon som tycker att de stora ekobrottsprocesserna fungerar bra?

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Curasight