NCC
Uppgifter: Internationella bolag intresserade av NCC:s Industry-enhet

NCC vill sälja av sin verksamhet som bland annat tillverkar asfalt. Källorna till Bloomberg säger att bland intressenterna finns CRH, Heidelberg Materials och Bouygues enhet Colas.
Enheten står för runt 20% av NCC:s intäkter. Enligt källorna kan processen resultera i en transaktion värd 1 miljard dollar.
NCC meddelade i februari att en översyn skulle ske för affärsområdet Industry.
Irländska CRH har Christer Gardells aktivistfond Cevian som en av de större ägarna. Vidare äger tyska Heidelberg Materials bland annat cementfabriken i gotländska Slite.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.