Världens största blå diamant under klubban
Diamanten väntas inbringa mellan 21 och 25 miljoner dollar när den säljs på en Christies-auktion i Genève under onsdagen. Det skriver CNBC.
Den helt felfria diamanten väger 13,22 carat och beskrivs som den största kända i sitt slag i världen.
Under samma auktion säljs även “The Ocean Dream”, en blågrön diamant på 5,50 carat som väntas gå för upp till 9,5 miljoner dollar.
Under auktionen kommer sammanlagt 250 ädelstenar att gå under klubban och de väntas inbringa ungefär 80 miljoner dollar.
En carat, massenheten för ädelstenar, motsvarar 0,2 gram.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.