Nordea upprepar behåll för Trelleborg och sänker estimaten inför rapporten – Di
Nordea upprepar behåll och sänker sina estimat för verkstadsbolaget Trelleborg inför rapporten, skriver Di som tagit del av en analys.
Estimat för omsättningen justeras ned 2-3 procent för 2024, 2025 och 2026. Ebita-prognosen sänks med 3-4 procent per år.
Nordea tror att Trelleborg kommer att ha haft en svagare utveckling inom affärsområdet Industrial Solutions på grund av svagare industrikonjunktur som leder till färre projekt.
Aktien stiger 0,1 procent till 365,40 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.