Se alla rekommendationer

Placera upprepar köp för CTT Systems

Placera väljer att upprepa sin köprekommendation för flygteknikbolaget CTT Systems aktie, framgår det av en analys på onsdagen.

“Det är svårt att argumentera för att CTT är en billig aktie. Även om det finns mycket osäkerhet i prognoserna tror vi CTT har bra förutsättningar att växa vinsten kraftigt kommande år vilket gör dagens multiplar hanterbara för ett skuldfritt bolag. Vi behåller vår tidigare köprekommendation”, skriver Placera i en kommentar.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Friendly Advice