Affärsområdeschef i Storskogen säljer aktier för 2,1 miljoner

Fredrik Bergegård, affärsområdeschef för Industri i Storskogen, sålde den 3 oktober 240 004 B-aktier i förvärvskonglomeratet.
storskogen
Fredrik Bergegård, affärsområdeschef för Industri i Storskogen. Foto: Storskogen

Aktierna såldes till kursen 8,58 kronor. En affär på totalt 2,1 miljoner kronor som gjordes på Nasdaq Stockholm, enligt Finansinspektionens insynsregister.

Lördagen den 1 oktober löpte lock-up-avtalet ut för en rad ledningspersoner och större ägare i Storskogen som motsvarar drygt 18,4% av kapitalet.

Fredrik Bergegårds innehav om 900 000 aktier var ett av lock-up-avtalen som löpte ut.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.