Aktierna som kan rycka

Terminerna för de ledande europeiska indexen indikerar en oregelbunden till lätt positiv öppning när handeln i Europa inleds på måndagen.

Visst stöd kommer från utvecklingen i USA och delar av Asien.

En halvtimme före öppning var terminerna för DJ Euro Stoxx 50 0,1 procent upp, CAC 40 Index var oförändrad medan DAX-terminen steg 0,2 procent.

Börserna i New York steg på fredagen sedan statistik överlag inkommit bättre än väntat. Marknaden tog särskilt fasta på att den privata konsumtionen ökade i augusti. Dow Jones slutade 0,4 procent upp, en förbättring jämfört med vid europeisk stängning då indexet var kring oförändrat. S&P 500 steg 0,4 procent och Nasdaq Composite ökade 0,1 procent.

De asiatiska börserna var övervägande högre under måndagen efter förnyad optimism kring den globala ekonomin. Undantaget var Tokyobörsen som vände ned under den senare delen av handeln sedan bankaktier försvagats. Nikkei 225 tappade 0,3 procent.

Hongkongs Hang Seng Index steg 1,4 procent medan de kinesiska marknaderna höll fortsatt helgstängt. Marknadssentimentet fick stöd av att Kinas premiärminister Wen Jiabao i en intervju med CNN sagt att regeringen kommer att stimulera inhemsk efterfrågan för att säkerställa ytterligare framtida expansion av ekonomin. Kinas tjänste-PMI steg dessutom till 61,7 i september från 60,1 i augusti.

För svensk del har JP Morgan sänkt rekommendationen förNordeatill undervikt från tidigare neutral men höjt riktkursen till 70 kronor från tidigare 68 kronor.

JP Morgan har samtidigt höjt rekommendationen förSEBtill övervikt från tidigare neutral och dragit upp riktkursen till 60 kronor från tidigare 52 kronor. Riktkursen för Swedbank höjs till 110 kronor och övervikt upprepas medan Handelsbanken får höjd riktkurs till 180 kronor och undervikt.

Banksektorn i Europa kan komma att påverkas av att en schweizisk regeringstillsatt panel sagt att UBS och Credit Suisse nästintill behöver fördubbla sitt kapital enligt de nya Basel III-regleringarna.

Medahar förvärvat de globala rättigheterna till MUSE för behandling av erektil dysfunktion.

Dagens Industri skriver i måndagens tidning attSSABvisserligen pressas av höga råvarukostnader, men att aktien brukar lyfta när världsekonomin gör det. Därför rekommenderar tidningen till köp.

Läs mer om DIs aktietips här!

Börsveckan rekommenderar i det senaste numret till köp avIntrum Justitia,Aktiv Kapital,AvegaochBioinvent. Annars är det mest rådet avvakta som gäller och då förÅF,Topotarget,Tieto,Geveko,Empire,Björn BorgochSSAB.

Läs en mer utförlig analys från Börsveckan här!

På måndagens agenda står för svensk del en ny konjunkturprognos från Danske Bank. I euroområdet publiceras PPI för augusti. Från USA kommer industriorder i augusti och kontrakterade husköp för samma månad, med en väntad nedgång med 0,4 respektive uppgång med 2,8 procent enligt Bloomberg News prognosenkät.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Stockholms Universitet