Dala Energis inlösenprogram utnyttjades till 89%

Energibolaget Dala Energi redovisar utfallet av bolagets frivilliga inlösenprogram, enligt ett pressmeddelande.
Dala Energis inlösenprogram utnyttjades till 89% - dalaenergi-arsstamma-2023-02-1024×683
Dala Energis bolagsstämma i Rättvik Arena.

Inlösenprogrammet omfattade högst 12,39 miljoner aktier. Vid anmälningsperiodens slut den 19 juni hade 11,02 miljoner aktier anmälts för inlösen, motsvararande en anslutningsgrad om 89%.

Bolaget kommer utbetala 1,49 mdr kr till aktieägarna i form av inlösenlikvid, motsvararande 135 kr per inlöst aktie. Utbetalning av inlösenlikviden till aktieägarna förväntas ske omkring den 9 juli. Handel i inlösenaktier avses påbörjas den 25 juni och avslutas den 2 juli.

Dala Energi har efter inlösenprogrammets fullföljande 13,75 miljoner aktier utestående.

Läs mer:

Dala Energi: Tack för den här gången

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.