Tyskland
DIHK chocksänker tysk BNP-prognos
DIHK, Deutsche Industrie und Handelskammertag, bedömer att den tyska BNP-tillväxten kommer att uppgå till +1,3 procent under 2014, vilket innebär en sänkning från den tidigare bedömningen som var +2,0 procent.
Det rapporterar Bloomberg News.
DIHK förväntar sig vidare en inbromsning till 0,8 procent för 2015, då den geopolitiska utvecklingen väntas påverka exporten och handeln på hemmamarknaden.
“Förtroendet bland företagen har dämpats ordentligt. Geopolitisk oro påverkar inte bara affärsrelationerna med krisregioner. Företagen är också mer skeptiska i sin bedömning av inhemsk efterfrågan – den toppar nu listan över affärsrisker”, skriver DIHK i ett uttalande.
Tysklands ekonomidepartement sänkte i mitten av oktober tillväxtprognoserna för landet till 1,2 procent för 2014 och 1,3 procent för 2015, från tidigare 1,8 respektive 2,0 procent.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.