”ECB har verktyg kvar”

Jens Weidmann, ordförande för tyska Bundesbank och medlem i ECB, motsäger sig argumentet om att ECB har slut på verktyg.

“Jag skulle inte skriva under på idén om att penningpolitiken inte har några verktyg kvar”, säger han under konferens på fredagen enligt Dow Jones Newswires.

Han uppger även att penningpolitiken för tillfället är korrekt expansiv.

Under torsdagen gav ECB:s ordförande Mario Draghi signaler om att centralbanken kan komma att överväga breda kvantitativa lättnader i början av 2015.

Weidmann har motsatt sig idén om att man direkt kan överföra penningpolitiska åtgärder som används i andra områden till euroområdet.

 

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.