Ericsson och H&M lyfter börsen
Den svenska marknaden klarade sig dock något bättre än övriga Europa och fick stöd av uppgångar i indextunga aktier som Ericsson och H&M.
– USA har stängt och det återspeglas i betydligt lägre aktivitet. Det viker ned lite generellt i Europa efter svag utveckling i USA och Asien men Stockholmsbörsen står emot bättre med hjälp av Ericsson och H&M, säger en mäklarchef till Nyhetsbyrån Direkt.
Klockan 12.15 var OMXS30 0,1 procent lägre till noteringen 677,2. Omsättningen uppgick till blygsamma 3,3 miljarder kronor.
Ericsson B var 1,0 procent högre till 73:40 kronor. I ett pressmeddelande kopplat till Mobile World Congress i Barcelona skrev Ericsson att de underliggande krafter som driver efterfrågan är intakta på bolagets produkter trots finanskrisen. Operatörerna är generellt i “bra form” och nätverken är förhållandevis hårt belastade med trafik. Ericsson förtydligade vidare att de utsikter som gavs i bokslutet nyligen alltjämt gäller.
H&M klättrade 1,8 procent till 335 kronor efter att ha kommit med sin månadsförsäljning, som visade att försäljningen i jämförbara butiker minskade med måttliga 1 procent i januari. Den totala försäljningen steg med 9 procent i januari, jämfört med samma månad 2008 då försäljningen ökade med 17 procent. H&M uppgav i sin bokslutskommuniké att den totala försäljningen i januari beräknades öka med 8 procent.
Securitas B föll 5,4 procent till 65:75 kronor efter att resultatet före skatt under det fjärde kvartalet justerat för engångsposter blev 3 procent sämre än väntat, enligt SME Direkts prognossammanställning. Försäljningen var något bättre än väntat och utdelningen föreslogs till 2:90 kronor mot snittestimatet om 2:95 kronor.
Loomis B steg däremot med 2,4 procent till 64:50 kronor efter att ha rapporterat ett resultat som var något bättre än SME-konsensus medan omsättning understeg förväntningarna marginellt. Styrelse föreslog en utdelning på 2:25 kronor per aktie och där hade marknaden räknat med en utdelning på 2:50 kronor. Loomis gav ingen prognos för 2009.
Hexagon lyfte 6,7 procent till 41:70 kronor och fick stöd av en analys i måndagens upplaga av Dagens Industri där tidningen råder till köp av aktien. Enligt Dagens Industri kan Hexagons resa bli fortsatt gropig tills konjunkturbilden klarnat, men i ett längre perspektiv anses dagens kurs vara en utmärkt startpunkt.
Boliden avancerade 5,1 procent till 26:80 kronor och utökade därmed fredagens rapportdrivna uppgång på 22 procent. Carnegie har höjt rekommendationen för Boliden till neutral från tidigare underperform.
Holmen B ökade 2,1 procent till 167:50 kronor efter att Goldman Sachs höjt rekommendationen till neutral, från tidigare sälj. SCA B gick något sämre övriga skogssektorn genom att stiga 0,8 procent till 66 kronor och hölls tillbaka av att Goldman Sachs sänkt riktkursen till 56:80 kronor från tidigare 70 kronor.
Volvo B steg 0,2 procent till 42:60 kronor med stöd av att Royal Bank of Scotland höjt riktkursen till 60 kronor från tidigare 50 kronor.
Raysearch B ökade 15 procent till 20:40 kronor efter att Carnegie inlett bevakning av aktien med rekommendationen outperform. Inför de vinsteffekter som väntas av kommande lanseringar är det nu rätt tid att köpa aktien anser Carnegie.
Börserna i USA håller stängt på måndagen för firande av President Day.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.