MTG slutför köp av ESEA

Techsajten Breakit bekräftade under helgen att MTG har slutfört förvärvet av det amerikanska e-sportbolaget ESEA för en okänd prissumma.

Köpet genomförs via Electronic Sports League, det bolag som MTG köpte 74 procent av aktierna för 720 miljoner kronor i juli.

Tidigare rapporter från Breakit har uppskattat prislappen för ESEA till kring cirka 100 miljoner kronor.

ESEA, som har tagit fram en plattform med fokus på populära first-person shooter-spelet Counterstrike, väntas komplettera MTG:s nuvarande e-sportportfölj väl då bolaget besitter en stark ställning på den amerikanska marknaden samtidigt som Electronic Sports League är större i Europa och Sydamerika.

Förvärvet av ESEA är för övrigt MTG:s andra inom e-sportsegmentet på kort tid. För knappt två veckor sedan lade MTG även vantarna på världens största datorfestival Dreamhack. MTG fick punga ut cirka en kvarts miljard kronor för genomförande av den affären.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.