OECD
OECD spår ljummen tillväxt
“Den ljumma tillväxttakten innebär att det fortfarande finns betydande lediga resurser på arbetsmarknaden, särskilt i euroområdet, och tillväxten i världshandeln förblir trög”,skriver OECD i rapporten.
Organisationen bedömer att BNP-tillväxten kommer att bli något mer spänstig under det andra halvåret 2014 och in i 2015 givet fortsatta stimulanser, gynnsammafinansiella förhållanden och växande förtroende, vid sidan av växande sysselsättning.
Det råder samtidigt enligt OECD en växande skillnad för utvecklingen mellan olika stora länder.
“Den ekonomiska återhämtningen i USA är solid, och tillväxten ligger omkring trend i Japan och Kina samt stärks i Indien efter den senaste tidens tillfälliga svaghet. Å andra sidan ser tillväxten i euroområdet ut att förbli dämpad i närtid, och Brasilien förväntas bara uppvisa en långsam återhämtning från recessionen”, heter det i konjunkturrapporten.
Tillväxten bland de stora länderna var ojämn under det första halvåret i år, huvudsakligen till följd av engångsfaktorer såsom ovanligt väder i vissa länder och en stark effekt från momshöjningen i Japan.
“Världsekonomin har vuxit i en takt som liknar tempot under de tre senaste åren, men klart under den takt som rådde före finanskrisen, och även långsammare än den takt som rådde under den inledande återhämtningen”, skriver organisationen.
I maj och november släpper OECD stora konjunkturprognoser. I mars och september släpps mindre omfattande interimsprognoser.
OECD är en ekonomisk samarbetsorganisation som består av 34 medlemsländer. Organisationens medlemsländer står för ungefär två tredjedelar av världens produktion av varor och tjänster.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.