Persbrandt har sålt lyxvillan
Vilken profit för skådespelaren Mikael Persbrandt. Svartbygget är rivet och villan såld med miljonvinst.
– Han är mycket nöjd med affären, säger mäklaren Tor-Ingemar Ehn till Aftonbladet.
År 2000 köpte Mikael Persbrandt en tomt på Ingarö tillsammans med sin dåvarande sambo – skådespelerskan Maria Bonnevie.
Paret byggde två separata fritidshus på 40 resepktive 60 kvadratmeter med en tio kvadrat stor gång mellan de båda husen.
Den sistnämnda hade man dock inget bygglov till och ärendet blev mycket omskrivet i media.
Sex år tog det innan Persbrandt rivde svartbygget (gången).
Efter separationen från Maria Bonnevie köpte han ut henne och blev ensam ägare till huset.
Nu är det sålt.
Priset landade på åtta miljoner kronor. Det innebär att Persbrandt gör en vinst på 3,5 miljoner, skriver Aftonbladet.
Enligt tidningen är Mikael Persbrandt nu spekulant på en annan villa i Nacka. Köpet är dock inte hamn i skrivande stund.
nullnullnullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.