Fastighet IPO-guiden Genova
Prickfri notering för Genova

Inför noteringen av stamaktien den 30 juni har Affärsvärldens IPO-guide granskat Genova Property Group, som äger, förvaltar och utvecklar fastigheter med fokus på Stockholm och Uppsala.
Genova Property Group | |
Lista | Nasdaq Mid |
Storleksklass | Miljardbolag |
Börsvärde efter noteringen | 2497 mkr |
Sista teckningsdag | 2020-06-29 |
Första handelsdag | 2020-06-30 |
Inga flaggor hissas i granskningen. Flaggor är IPO-guidens system för att uppmärksamma investerare på potentiellt negativa aspekter av noteringen som annars är lätta att missa.
Erbjudandet omfattar högst 650 miljoner kronor exklusive övertilldelning. Sista teckningsdag är 29 juni och priset per stamaktie i erbjudandet är 65 kronor.
Bolagets preferensaktier handlas sedan den 12 juni 2020 på Nasdaq Stockholm.
ANDRA AKTUELLA NOTERINGAR – LÄS MER PÅ IPO-GUIDENS SIDA
Bolag | Status | Lista | Sista teckningsdag | Första handelsdag | Analys |
Magle Chemoswed | Inväntar notering | First North | 2020-06-17 | 2020-06-30 | Länk |
Northern Capsek Ventures | Teckningstid pågår | NGM SME | 2020-06-26 | 2020-07-07 | Länk |
Aergirbio | Inväntar notering | First North | 2020-06-15 | 2020-06-26 | Länk |
Shape Robotics | Inväntar notering | First North Danmark | 2020-06-18 | 2020-06-25 |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.