Uppåt på Asienbörserna

De ledande börserna i Asien handlades överlag högre inför helgen. Investerarna inväntade signaler från det pågående G20-mötet i Shanghai.

På Tokyobörsen ökade Nikkei 225 med 0,3 procent till 16.188 medan det bredare Topix var upp 0,3 procent till 1.311.

G20-ländernas finansministrar och centralbankschefer sammanträder under fredag och lördag i Shanghai för att diskutera den globala ekonomiska tillväxten.

Kinas centralbankschef Zhou Xiaochuan uppgav i samband med G20-mötet att man inte kommer att använda sig av konkurrensdevalveringar för att stärka den kinesiska exporten. Han sade vidare att Kinas ekonomi har en fortsatt stark fundamental ställning. Det rapporterade Dow Jones Newswires.

Vidare presenterades statistik över konsumentpriserna i Japan, vilka kom in vid oförändrad nivå i årstakt. På månadsbasis var KPI ned med 0,4 procent.

På Tokyobörsen fortsatte Sharp det fall som tog fart under torsdagen. Aktiekursen föll då 14,4 procent på uppgiften om att styrelsen är beredd att acceptera ett uppköpsbud från taiwanesiska Foxconn. På fredagen tappade aktiekursen ytterligare 11 procent.

 

 

08:43   

I dag    

I år

Asien       

S&P Pan Asia BMI  

170   

+0,6%   

-9,0%

Japan       

Nikkei 225            

16 188    

+0,3%  

-14,9%

Japan       

Topix                  

1 311   

+0,3%  

-15,3%

Hong Kong   

Hang Seng             

19 388  

 +2,6%  

-11,5%

Sydkorea    

Kospi                  

1 920   

+0,1%   

-2,1%

Australien  

S&P/ASX 200            

4 880   

-0,0%   

-7,9%

Kina        

Shanghai Composite     

2 767   

+1,0%  

-21,8%

Kina        

Shenzhen A             

1 816   

-0,1%  

-24,8%

Taiwan      

Taiex                  

8 411   

+0,5%   

+0,9%

Singapore    

Straits Times          

2 649   

+1,8%   

-8,1%

Indien      

Sensex                

23 135   

+0,7%  

-11,4%

Thailand    

SET Index              

1 340   

+0,5%   

+4,0%

Malaysia    

KLCI                   

1 662   

+0,2%   

-1,8%

Indonesien  

Jakarta Composite      

4 718   

+1,3%   

+2,7%

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.