Se alla rekommendationer

Affärsvärlden behåller sitt köpråd för SKF

Verkstadsbolaget SKF:s bokslut visade att bolaget kan prestera bra vinst och marginaler trots fallande volymer. Det kan komma väl till pass under ett förväntat svagare 2024. Det skriver Affärsvärlden i en analys på måndagen.

Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en potential på 29 procent i aktien.

“Nackdelen med aktien är att SKF har en relativt svag underliggande tillväxt och historik av svårigheter att skydda lönsamheten i svag konjunktur, vilket ligger på lur i kommande kvartal. Vi behåller dock vårt köpråd”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight