Ålandsbanken utesluter Laver från sin modell trots erhållen bearbetningskoncession
Ålandsbanken kommer inte att räkna in gruvbolaget Bolidens Laverfyndighet i sin modell.
Boliden erhöll under gårdagen en bearbetningskoncession för fyndigheten, som är belägen i Norrbotten. Men Ålandsbanken påpekar att härnäst väntar att få miljötillstånd, vilket kan ta relativt lång tid.
“Vi bedömer att tillståndsprocessen samt övriga förberedelser innebär att brytning kan påbörjas efter 2030. Detta innebär också att vi i nuläget inte sätter något större värde på projektet i vår modell, och inte heller inkluderar några större investeringar”, skriver banken.
I övrigt anses Boliden handlas fortfarande till väsentligt lägre nivåer än de som metallpriser och valutakurser indikerar.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.