Stockholmsbörsen
Börsen svagt uppåt – Elekta steg efter VD-köp

Indexen tappade efter att nya KPI-siffror i USA kommit in i linje med väntat, men återhämtade sig sedan mot stängningen.
Vid stängningen var OMXS30-indexet upp 0,26% till 2 635,91. Aktier för cirka 15,2 miljarder kronor omsattes på Stockholmsbörsen.
Bäst utveckling bland börsens större industrisektorer hade hälsovård med en uppgång på 0,5%. I andra vågskålen låg energi i botten med minus 0,4%.
Bland de ledande aktierna, som ingår i OMXS30-index, steg EQT 3,1% medan Saab B var upp 2,3%. Sämst utveckling hade Nibe B med minus 1,1% medan Evolution var ned 0,9%.
Fiberkommunikationsbolaget Hexatronic lägger fram ett åtgärdsprogram inom affärsområdet Fiber Solutions som ska ge kostnadsbesparingar på 122 miljoner kronor och medför engångskostnad på 230 miljoner kronor varav 125 miljoner i kassaeffekt. Därtill har bolaget presenterat nya finansiella mål. Aktien föll 2%.
Medicinteknikbolaget Elekta steg med 6,4%. Anledningen är att vd Jacob Just-Bomholt köpt aktier för 46,6 miljoner kronor.
Forskningsbolaget Xspray Pharmas företrädesemission har övertecknats till cirka 245%. Styrelsen har valt att utnyttja och utöka övertilldelningen och bolaget får totalt in cirka 161 miljoner kronor före emissionskostnader. Aktien steg 7,8%.
Lågpriskedjan Rusta minskade sitt rörelseresultat till 280 miljoner kronor i det brutna räkenskapsåret, maj till juli. Aktien föll 13,5%.
Generikabolaget EQL Pharmas nyckelprodukt Mellozzan, i tablettform, har blivit godkänd för försäljning av det turkiska läkemedelsverket. Aktien backade 1,1%.
Industrikonglomeratet Lifco förvärvar Citodent Imaging i Nederländerna, som omsatte 1,2 miljoner euro i fjol. Bolaget är baserat i Amsterdam och har åtta anställda. Aktien var upp 0,7%.
Flat Capital rekylerade idag tillbaka efter gårdagens lyft i spåren av Klarnas börsnotering i USA, där man äger en andel. Flat Capital var ned 9,8%.
När det kommer till dagens analyser har Kempen inlett bevakning på Camurus med köp och riktkurs 950 kronor. Aktien steg 1,5%.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.